November 30-ig lehet jelentkezni a középiskolai központi írásbelire, amit 2024. január 20-án tartanak országszerte. Mutatjuk, hogyan pontozzák a matek feladatsort.
A központi írásbelit magyarból és matematikából kell megírnotok, ha olyan középiskolába jelentkeztek, ahol ez a felvételi követelmények között szerepel. A vizsgára november 30-ig Ügyfélkapu segítségével online vagy hagyományosan papíralapon is jelentkezhettek annál az intézménynél, ahol szeretnétek írásbelizni. Jó, ha tudjátok, nem kell feltétlen abban az iskolában megírnotok a központi feladatsort, ahova majd később jelentkezni szeretnétek.
A legfontosabb tudnivalók a 2024-es középiskolai felvételiről |
|
Számológépet nem lehet használni
A matematika feladatsorra is összesen 45 percetek van. Fontos, hogy csak a központilag kiadott feladatlapon, valamint a vizsgát szervező intézmény bélyegzőjével ellátott pótlapokon dolgozhattok.
A rajzokat ceruzával készíthetitek el, de minden más feladatnál kék vagy fekete színű nem halványuló, nem radírozható golyóstollal kell dolgoznotok. Vonalzót, körzőt, szögmérőt használhattok a rajzok, ábrák elkészítéséhez, ezeken kívül minden más segédeszköz, például a számológép is tiltott.
A középiskolai központi írásbeli feladatlapjait minden évben gyakorló pedagógusok állítják össze a Nemzeti alaptanterv alapján, és nem részesítik előnyben semelyik tankönyvcsalád anyagát sem. Ráadásul, mivel az iskolákban nem egyforma ütemben haladnak a tananyaggal, ezért a vizsga a korábbi évek tudásanyagára épül.
Ugyanakkor a matek feladatsor a magyarhoz hasonlóan nemcsak a tananyagot kéri számon, hanem kompetenciákat is mér. A feladatok megoldásához az alapismeretek mellett szükségetek lesz:
- kreativitásra
- logikai biztonságra
- szabálykövetésre
- koncentrációra.
A pontozás során azt is nézik, hogy az életkorotoknak megfelelően le tudjátok-e vezetni írásban rendezett, olvasható és követhető formában a megoldást.
Részpontokat is lehet kapni
A matek írásbeli évfolyamtól függetlenül 10 feladatból áll, amelynek nagyobb része 3,4 vagy 5 pontos. Általában egy-egy pont jár minden részkérdésre adott helyes válaszra.
Vannak olyan feladatrészek, amik egymásra épülnek, ezért egy rossz számolással egyszerre több pontot is veszthettek, ugyanakkor egy-egy bonyolult feladatnál a részeredményekért is járhat pont, ezért érdemes minden számolást a feladatlap hátulján vagy a pótlapon is kifejteni.
Ha esetleg ellenőrzés során észrevettétek, hogy valamit elszámoltatok, akkor húzzátok át, és a jó választ egyértelműen jelöljétek.
A matek írásbelin évfolyamtól függetlenül mindig vannak olyan feladatok, amik azt mérik fel, hogy mennyire ismeritek:
- az alapvető matematikai műveleteket
- a mértékegységek átváltásait
- a geometriai fogalmakat
- sorozatokat, logikai műveleteket
és hogyan tudjátok megoldani a szöveges feladatokat.
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a feladattípusok belső arányai idén sem változnak alapvetően, ezért a korábbi évek feladatsorait érdemes alaposan átnéznetek, vagy akár többször is kitöltenetek, hogy végül magas pontszámot érjetek el.