szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hogy könnyebb legyen a felkészülés az érettségire, a következő két hétben az Eduline-on szaktanárok segítségével járunk utána, hogyan lehet felpörgetni a tanulást a vizsgák előtti napokban, milyen buktatói vannak a különböző feladattípusoknak, mire érdemes odafigyelni. Cikksorozatunk negyedik részében a matekérettségivel és a felkészüléssel foglalkozunk.

Az a legjobb, ha az utolsó hetekben már mindenki érettségi feladatsorok megoldásával tölti az időt, és így gyakorol”

– mondja Rubovszky Cecília, a Studium Generale matekszekciójának vezetője. Így nemcsak a típusfeladatokat gyakorolhatjátok be, hanem egy időre megírt feladatsorral azt is kipróbálhatjátok, hogy milyen élesben feladatot megoldani: mennyi idő kell az egyes kérdésekre, mennyi idő marad az ellenőrzésre, és kipróbálhatjátok a függvénytábla-használatot is.

Az is nagyon fontos, hogy miután megoldottatok egy-egy feladatsor, mindenképp nézzétek meg a megoldókulcsot – tanácsolja a matektanár, ugyanis ezekből is nagyon sokat lehet tanulni. A feladatok kijavítása során kiderülhet, milyen hibákat követtetek el, ha pedig ezekkel tisztában vagytok már hetekkel az írásbeli előtt, akkor a vizsgán külön tudtok figyelni ezekre az apróságokra is – hiszen rutinná válik az ellenőrzés.

A gyakorlások alatt már mindenkiben körvonalazódik, hogy melyik feladattípusokkal lehetnek problémák, nem hátrány, ha ezeket magatoknak felírjátok és külön gyakoroljátok őket - tanácsolja az SG szekcióvezetője. Ugyanis, ha a vizsgán ilyen feladat kerül elétek, kevesebb eséllyel blokkoltok le, illetve sokat számíthat az is, ha tudjátok, hogy a nehezebb kérdésekre hol találjátok a megoldást a függvénytáblában. "Minél több feladatot néztek át alaposan, annál kevesebb meglepetés érhet benneteket a vizsgán" - emeli ki a matektanár.

Mi szokott lenni a mumus, és hogyan küzdhettek ellene?

Mindkét szinten vannak olyan típusfeladatok és témakörök, amik problémát okozhatnak, de közép- és emelt szinten is elő szokott kerülni mumusként például a kombinatorika és a valószínűségszámítás. „Azért jelenthetnek gondot, mert nem igazán lehet őket visszaellenőrizni” – mondja Rubovszky Cecília, azonban hozzáteszi: ne feledjétek, ha nem 0 és 1 közötti érték jön ki, több mint valószínű, hogy nem helyes az eredmény.

Ezeknél a feladatoknál is kulcs a gyakorlás, de azoknak, akik esetleg megakadnak, segítség lehet az úgynevezett PVC-tábla, azaz permutáció, variáció, kombináció. Ebben három kérdésre kell válaszolni:

számít-e a sorrend, az összes elemet felhasználjuk-e és ismétlődhetnek-e az elemek.

Ha ezeket megválaszoljátok, már meg is van, melyik esetre kérdeznek rá a feladatban és jöhet is a megoldóképlet. Ezen felül középszinten két olyan feladattípus is van, ami nehezebben szokott menni, az egyik a trigonometria, a másik pedig a szöveges feladatok. Ez utóbbiban az lehet zavaró, hogy egyszerre sok az információ, könnyen bele lehet gabalyodni.

Extra tipp a szöveges feladatokhoz: Inkább olvassa el mindenki kétszer a feladatot, nehogy rossz számokkal kezdjétek el megoldani a kérdéseket. Itt segítség lehet az is, hogy tényleg csak típusfeladatok vannak, ami egy-egy képletre épülnek - ha valaki ezeket begyakorolja az érettségi előtt, a vizsgán is biztosabban mozog majd a megoldóképletek között.

Emelt szinten a koordinátageometria szokott mumus lenni, ez ugyanis sokszor az utolsó feladatokban van és egy többpontos feladat részkérdése. A matektanár szerint azért szokott gondot okozni, mert egyszerre van benne síkgeometria és algebra is.

Extra tipp a koordinátageometriához: Nagy segítség tud lenni mind a felkészülés alatt, mind élesben, ha rajzoltok egy minél pontosabb ábrát – bár ez nem megoldás a feladatban, azonban a megoldás menetében sokat segíthet – tanácsolja Rubovszky Cecília.

Ha úgy érzitek, hogy még több segítségre lenne szükségetek, akkor még jelentkezhettek az SG idei ingyenes matekmaratonjára, a részletekről itt olvashattok el mindent. Ha nem a matekra, hanem a törire készülnétek inkább, akkor itt találjátok a szaktanári tanácsokat és a cikksorozatunk korábbi részeit.