Nemzetközi iskolák Magyarországon: félévente akár több millió forintba is kerülhetnek
Bár eredetileg az itt élő külföldi diplomaták gyerekeinek hozták létre, ma már magyar gyerekek is tanulnak a külföldiek által alapított nemzetközi iskolákban, amik a kiscsoportos tanórák mellett számos más programot is kínálnak. A cikk a HVG Középiskola 2025-ös számában jelent meg.
Magyar gyerekeket is várnak, de borsos összegeket kell fizetni
Bár a nemzetközi iskolákban tanuló diákok egy része jelenleg is Magyarországon élő és dolgozó külföldiek gyereke, a nemzetközi iskolák kapui elvben mindenki előtt nyitva állnak, aki meg tudja fizetni a magas, félévenként akár több millió forintos tandíjakat.
Jó választás lehet egy ilyen intézmény például a külföldről hazaköltöző magyar családok gyerekeinek, valamint azoknak az adott idegen nyelvet értő és beszélő magyar diákoknak, akik már most tudják, hogy a jövőben külföldön szeretnének egyetemre járni, vagy szívesen tanulnának idegen nyelven, és ismernék meg más országok, más emberek kultúráját.
A felvételi ráadásul nem csupán a középiskolai felvételi időszakában lehetséges, hanem a legtöbb intézményben egész évben. A pontos információkért érdemes az intézmények honlapjait és felvételi tájékoztatóit átböngészni, akár időpontot kérni személyes bemutatásra és beszélgetésre. A Magyarországon működő több mint húsz nemzetközi iskola közül legalább tíz angol nyelvű, és a legtöbbjük az adott anyanyelvű országban is érvényes vagy nemzetközi érettségi bizonyítványt adó intézmény.
HVG Középiskolai rangsor 2025 |
Idén is összeállította a középiskolai rangsorát a HVG. Nézd meg a teljes listát Magyarország száz legjobb középiskolájáról a hvg360-on. A nyomtatott kiadványt, amely bővebb ismertetőt is tartalmaz, itt tudod megrendelni, vagy október 25-től az újságárusoknál is beszerezhető. |
Amerikai rendszer
A legrégebbi a több mint 50 évvel ezelőtt, 1973-ban alapított, 13 hektáron elterülő, Nagykovácsiban működő American International School of Budapest (AISB), ahová igény szerint akár iskolabusszal is érkezhetnek a diákok. Az intézményben működik óvoda, általános iskola és négyosztályos középiskola is. Az oktatás az amerikai iskolarendszer szerint zajlik. A diákok jellemzően körülbelül 15 fős csoportokban tanulnak, az érdeklődési körük szerint választhatják ki, hogy a kötelező tárgyak mellett még milyen órákra járnak, és számos délutáni program, különböző klubfoglalkozások közül is válogathatnak. Az utóbbiak ráadásul a külföldi egyetemekre való felvételi esetén előnyt is jelenthetnek. Az iskolában a 11. és 12. osztályosok számára elérhető az Inernational Baccalaureate Diploma, vagyis a nemzetközi érettségi is, melynek birtokában elméletileg a világ bármelyik egyetemére bekerülhetnek. Mindezért azonban borsos árat kell fizetni. Az American International School of Budapest tandíja a 9. és 10. osztályos diákok számára évi 27 200 dollár, a 11. és 12. osztályosoknak pedig 27 900, azaz közel 10 millió forint.
Szintén az amerikai oktatási rendszer szerint működik a Budapest XII. kerületében található Greater Grace International School keresztény szellemiségű magániskola, amely 1991 óta várja a diákokat. A 9. és10. osztályosok tandíja ebben az intézményben a 2024/2025-ös tanévben 6, a 11. és 12. osztályosoké pedig 6,2 millió forint. Keresztény szellemiségéből adódóan itt az általános tantárgyak és a választható délutáni klubok mellett része a diákok mindennapjainak a bibliaismereti óra és heti egy istentisztelet is.
1994 óta Diósdon működik a szintén keresztény Christian School of Budapest, ahol a diákok akár újságírást és programozást is tanulhatnak. Az iskola kiemelt figyelmet fordít a továbbtanulásra, és rendszeresen szervez saját pályaválasztási vásárokat külföldi egyetemek részvételével is, a diákok pedig karrierkonzultációkon, egyéni tanácsadásokon vesznek részt. A tandíj a 6–12. osztályosok számára évente körülbelül 5,5 millió forint.
Angol tanterv
1994-ben Magyarország első brit rendszerű, az angol nemzeti alaptantervet követő nemzetközi iskolájaként jött létre Budapesten a Britannica International School. Itt a diákok 16 éves korukig hat tantárgyból a Cambridge International General Certificate of Secondary Education (GCSE) vizsgára (tulajdonképpen ez a brit érettségi) készülnek, ezt követően pedig a felsőoktatáshoz szükséges Examinations Advanced Levelre. Azok a tanulók, akik ide járnak, szinte a Roxfortban érezhetik magukat, mivel az intézményben egyfajta „házrendszer” működik. A diákokat a beíratkozás után a Föld, Víz, Tűz és Levegő házak egyikébe sorolják, amik a Harry Potter-univerzum házaihoz hasonlóan az év folyamán egymással vetélkednek például sporteseményeken, kvízek és egyéb iskolán belüli tanulmányi versenyeken. A tandíj összege évfolyamtól függően évi 7,5–8,5 millió forint.
Budapesten működik a The British International School of Budapest is, ahová több mint 70 országból járnak gyerekek, akik a tanulmányaik végén nemzetközi érettségi vizsgát tesznek. Az intézmény része az 1972-ben alapított Nord Anglia Education hálózatnak, amely világszerte 73 nemzetközi iskolát működtet. A Budapest III. kerületében található intézményben többek között 25 ezer kötetet számláló könyvtár, zenei stúdiók és laborok várják a diákokat, akik az itt töltött éveik alatt nemzetközi programokban is részt vehetnek. Az iskola együttműködik például a mérnöki és matematikai képzéseiről híres amerikai Massachussets Institute of Technology (MIT) egyetemmel, illetve a színész- és zenészképző Julliarddal. A tandíj ebben az iskolában évfolyamtól függően 7,2–9,5 millió forint közötti.
Vidéken is elérhetők
Bár nem olyan nagy a választék, mint Budapesten és a főváros közelében, de az utóbbi években vidéki településeken is nyíltak nemzetközi iskolák, például Pápán és Debrecenben. Pápán az angol nyelvű QSI International School várja az amerikai és egyéb nemzetközi egyetemekre készülő középiskolásokat. Az intézmény a Quality Schools International oktatási szervezet része, amely 5 kontinensen, 31 országban 37 iskolát működtet, kiemelt figyelmet fordítva a kritikai gondolkodásra, a problémamegoldó képességekre és a vezetői kompetenciák fejlesztésére. A tandíj összege nem nyilvános.
Angol nyelvű nemzetközi iskola 2019 óta Debrecenben az International School of Debrecen is a Nagyerdőben, öthektáros területen, számos sportpályával és iskolán kívüli tevékenységgel, klubokkal és tanulást segítő foglalkozásokkal várva a nemzetközi érettségire készülő diákokat. Az éves tandíj a 9. és 10. osztályosoknak 14 ezer euró, tehát körülbelül 5,5 millió forint, a 11. és 12. osztályosoknak pedig 16 ezer euró, vagyis 6,3 millió forint.
Francia, német, spanyol
A brit és amerikai rendszerű nemzetközi iskolák mellett szép számmal működnek Magyarországon más külföldi oktatási rendszerű középiskolák is.
A német autógyártó vállalatok magyarországi telephelyeinek közelében, Baján, Kecskeméten, Győrben például német nemzetközi iskolák, Budapesten pedig a szintén német Thomas Mann Gimnázium és a Budapesti Osztrák Iskola várja a diákokat. Ezekben az iskolákban az oktatás német nyelven, vagy pedig német és magyar nyelven zajlik, az itt végzők pedig osztrák vagy német, valamint magyar érettségi vizsgát tesznek. A tandíjak rendszerint olcsóbbak, mint a brit és amerikai iskolák esetében. A 2024/2025-ös tanévben a Budapesti Osztrák Iskolában a képzési hozzájárulás összege például havi 98 ezer forint, a Thomas Mann Gimnáziumban pedig körülbelül évi 2 millió forint.
De működik a fővárosban francia rendszerű iskola is, a Gustave Eiffel Francia Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, ahol a diákok a magyar érettségi vizsga mellett a francia brevet-re is készülnek.
A SEK Budapest International School pedig háromnyelvű intézményként definiálja magát; az angol és a magyar mellett spanyol anyanyelvű tanárok is foglalkoznak a diákokkal. Az intézmény igazgatója, Gulyás Eszter szerint gyakori, hogy a tanárok és a diákok észrevétlenül váltanak a három nyelv között.