szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Összegyűjtöttük, milyen jogcímen hány többletpontot szerezhettek az egyetemi-főiskolai felvételin.

Az egyetemi jelentkezéskor esélyegyenlőség jogcímen 40 többletpont jár annak a felvételizőnek, aki hátrányos helyzetű, fogyatékossággal él vagy gyermeket nevel. Fontos azonban tudnotok, hogy azokon a szakokon nem jár esélyegyenlőségi pluszpont, ahol kizárólag a gyakorlati vizsga alapján rangsorolják a jelentkezőket - ilyenek a művészet és művészetközvetítés képzési területhez tartozó szakok, az edző és a szakoktató alapszak, a művészeti tanárképzés.

Hátrányos helyzet

A hátrányos helyzet igazolását a jegyző állítja ki, ha a jelentkező gyermekvédelmi támogatásra jogosult, alacsony a szülők iskolai végzettsége, foglalkoztatottsága, vagy "elégtelen lakókörnyezetben vagy lakáskörülmények" között él.

Fogyatékosság

Fogyatékossággal élőnek azok a jelentkezők számítanak, akik mozgásszervi, érzékszervi, beszédfogyatékos (diszfázia, diszlália, diszfónia, dadogás, hadarás, afázia, orrhangzós beszéd, dizartria, mutizmus, súlyos beszédészlelési és beszédmegértési zavar, centrális pöszeség, megkésett beszédfejlődés stb.), autizmus spektrum zavarral, egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási-, diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, diszortográfia, hiperaktivitás-, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzdenek - írja a felvételi tájékoztató.

A fogyatékosságot, sajátos nevelési igényt részletes szakértői véleménnyel kell igazolni. Ugyanakkor tartós vagy krónikus betegségek miatt - mint a cukorbetegség, szénanátha, ételallergia, lisztérzékenység, epilepszia - nem kaphattok többletpontot.

Gyermekgondozás

Gyermekgondozásért többletpont jár annak a jelentkezőnek, aki a jelentkezési ideje alatt fizetés nélküli szabadságon van, ezzel párhuzamosan CSED-et, ÖD-t, GYES-t, GYET-et vagy GYED-et kap, vagy a fizetés nélküli szabadságot tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása miatt veszi igénybe. Azok is megkapják a 40 pluszpontot, akik CSED-et, örökbefogadói díjat, gyermekgondozást segítő ellátást (GYES), gyermeknevelési támogatást (GYET), gyermekgondozási díjat (GYED) vagy GYOD-ot, gyermekük otthoni ápolása miatt ápolási díjat vagy távolléti díjat kapnak.