PDSZ: A kormány csak az időt húzza
A kormány brutális beavatkozásától tart a közoktatásban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).
A kormány brutális beavatkozásától tart a közoktatásban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete úgy látja, hogy a kormány a szakgimnáziumi képzés átalakításával csak a kiműveletlen emberfők tömeges „előállítását" végezné.
Sikeresnek nevezte a pénteken tartott figyelmeztető sztrájkot Mendrey László, a Pedagógus Szakszervezetek Szövetsége (PDSZ) elnöke, aki szerint sok száz iskolában, több ezer tanár hívta fel a figyelmet az oktatás problémáira és arra, hogy nem tudnak tovább hátrálni követeléseiktől.
Bár napokon keresztül ment az egyeztetés a kormánnyal a Tanítanék Mozgalom, illetve a Civil Közoktatási Platform részéről, hogy kedden érdemi tárgyalásokba kezdjenek, a kormány végül nem reagált a meghívásra és nem is jelent meg a jelzett helyen és időpontban. A civilek kockás körök megalakítására kérték a pénteken tiltakozókat.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmánya szombaton megerősítette április 15-re tervezett kétórás figyelmeztető sztrájkról szóló szándékát. Jelezték, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) elnökének "diktátumát" figyelembe véve arra kérik az iskolákat, hogy reggel 8 és 10 óra között biztosítsák a diákok felügyeletét.
A pedagógusok érdekvédelmi szervezetei szerdán a cselekvések összehangolásáról határoztak, de egyelőre mindegyik fél a saját tilatkozási időpontja mellett foglalt állást. Ami biztos, hogy április 15-én és 20-án is sztrájkolnak a tanárok.
Mendrey László figyelmeztető sztrájkról szóló bejelentését követően kedden kezdték volna meg a kötelező 7 napos tárgyalást a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének képviselői a kormánnyal, azonban Sipos Imre helyettes-államtitkár a Köznevelési kerekasztal helyére és időpontjára hívta a tárgyalni a PDSZ-t.
Eddig csak polgári engedetlenség keretében gondolkodtak az oktatásért tiltakozók, akik egyórás munkabeszüntetést terveznek március 30-ra, azonban a PDSZ úgy véli, megtalálták a jogszerű megoldást.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete 13 pontban gyűjtötte össze, hogy miért várnak bocsánatkérést a kormánytól.
A PSZ-szel párhuzamosan a PDSZ is megkezdte a sztrájk előkészületeit, így egyszerre hirdethet munkabeszüntetést a két legnagyobb pedagógus-szakszervezet.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) nem vesz részt a kormány által szervezett köznevelési kerekasztal tárgyalásain - közölte Mendrey László, a szervezet elnöke hétfőn, Budapesten. Azt is elmondta, nem lát más megoldást, mint a sztrájkot.
A PDSZ elnöke közleményben utasította vissza Lázár János szavait, aki szerint a pedagógusok a gyerekekkel zsarolják a kormányt. Szerinte a kormány a gyenge oktatással közvetve azt éri el, hogy társadalmilag kevésbé aktív, manipulálható fiatalok lépnek az életbe, akik a kormánytól függenek.
Alternatív Köznevelési Kerekasztal néven saját egyeztető fórumot indítanak a tiltakozó tanárok.
Tévedett a kerekasztallal kapcsolatban, és reméli, minél több ember megy el a szombati tüntetésre Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke.
Kedd délután mindenki elégedettnek tűnt, a kerekasztal résztvevői meglepően pozitívnak tűntek mindkét oldalon, és eredményesnek ítélték a megbeszélést. Ennek ellenére a szervezőkben fel sem merült, hogy ne tartsák meg a szombatra tervezett tiltakozást a Kossuth téren. Sőt, a telekis igazgató és a hermanos közalkalmazotti tanács elnöke gyakorlatilag elhatárolódott a tárgyalásokkal elégedett hermanos igazgatótól. Máris szakadnak a tiltakozók?
A miskolci Herman Ottó Gimnázium igazgatója, Madarász Péter is ott lesz február 9-én a köznevelési kerekasztal alakuló ülésén, ahová Rétvári Bence államtitkár hívta meg - írta az Észak-Magyarország szombaton.
Egyelőre nem biztos a résztvevők névsora, de az sem kizárt, hogy minden meghívott leül a kormány által összehívott köznevelési kerekasztalhoz.
A közoktatási rendszer megváltoztatását és újraépítését sürgeti a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. Szerintük ennek egyik eszköze lehet a köznevelési kerekasztal, amely mellett minden, közoktatásban érdekelt szervezet helyet kell, hogy kapjon.
Az ATV-ben volt vendég Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője, aki elmondta, az oktatási rendszer átalakítása még mindig tart. Szerinte nincs olyan rendszer, ami mindenkinek jó, ebben pedig a szakszervezeti elnök is egyetértett vele. De csak ebben.
A PDSZ szerint csaknem ezer óraadó pedagógus még pénteken sem kapta meg a novemberi fizetését, holott Lázár János azt mondta, csütörtökig mindenki megkapja.