szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem csupán a tanárok, de az igazgatók helyettesítésére is fel kellett készülniük az iskoláknak a 2024/25-ös tanévkezdés előtt. Körvonalazódott az iskolai telefontilalom, megalázták a hallgatókat a BME VIK bodajki gólyatáborában. Ezek történtek 2024 augusztusában.

A 2024/25-ös tanévkezdés előtt egy hónappal a Belügyminisztérium a Nemzeti Pedagógus Karral, családszervezetekkel, pedagógus szakszervezetekkel és a Magyarországi Református Egyház képviselőivel egyeztetett az okoseszközök iskolai korlátozásáról, amely szeptember 1-től lépett életbe.

A tanévkezdés augusztusban úgy tűnt, nem indul majd túl zökkenőmentesen. A hónap elején még 960 tanári és 368 betöltetlen tanítói állásra adtak fel álláshirdetéseket, de a júliusban indoklás nélkül visszautasított igazgatói pályázatok miatt számos iskolában úgy nézett ki, az intézményvezetőket is helyettesíteni kell.

A legnehezebb helyzetbe a budapesti Madách Imre Gimnázium került, aminek az igazgatóját augusztus 28-án, napokkal a tanévkezdés előtt azért mentette fel azonnali hatállyal a Belügyminisztérium, mert az iskola honlapján megjelent egy bejegyzésben azt írták; a kormány korábban elfogadott iskolai okoseszköz korlátozásra vonatkozó jogszabálya helyett az intézményben eddig is alkalmazott, házirendbe foglalt szabályokat alkalmazzák és érvényesítik majd a továbbiakban is.

De katasztrofális tanévkezdéssel kellett szembenézniük azoknak a pedagógusoknak és diákoknak is, akik az Iványi Gábor egyháza, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség által működtetett valamelyik iskolába jártak, amelyek számláit a NAV a nyár folyamán kezdte inkasszálni. Ennek következtében számos budapesti és vidéki Wesley János általános iskolát és gimnáziumot töröltek a nyilvántartásból, így a zömében hátrányos helyzetű vagy sajátos nevelési igényű gyerekeknek a tanévkezdés előtti napokban, vagy azt követően kellett befogadó intézményt találni.

Botrány a BME VIK gólyatáborában

Augusztus 21-én, néhány nappal a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának augusztus 14-17. között zajlott bodajki gólyatáborát követően szerkesztőségünk számos, egymástól független hallgatótól is e-mailt kapott, melyekben arról számoltak be, milyen különféle módokon alázták meg őket felsőbbéves társaik a rendezvényen.

A diákok többek között azt írták, átkutatták a táskáikat, elvették a gyógyszereiket, a fürdésre a fiúknak 2, a lányoknak 5 percet adtak, amit stopperrel mértek.

"Külön mosdószünetek voltak. Napi max 3 db. 1 perc után üvöltve jöttek, hogy menjenek ki az emberek, jönne a következő csapat. A fürdés sem volt sokkal jobb. Fiúknak 2, lányoknak 5 percük volt. Stopperrel mérték. Ebbe beletartozott a tusolás. a fogmosás, a mosdózás és az öltözködés. Végig egy piros baseballütővel ütötték a falat és a zuhanyfülkéket, üvöltöztek, hogy siessünk, mindenki ránk vár. Nagymosdózni tilos volt, esélyed sem volt rá, mindig verték a fülke ajtaját" - írta egy diák, aki szerint a tábor inkább kiképzésre hasonlított, mintsem egyetemi rendezvényre.

Cikkünk megjelenése után számos öregdiák számolt be nekünk arról, hogy a VIK gólyatáborában már évekkel, akár évtizedekkel ezelőtt is hasonlókat tapasztaltak.

A történtek miatt az Oktatási Jogok Biztosa vizsgálatot indított, a BME pedig munkacsoportot állított fel, hogy kivizsgálják a történteket és átalakítsák a gólyatáborokat.