"A tételek kidolgozását már egy éve elkezdtem, mégsem tudnék levizsgázni"

Továbbra sincs döntés az idei érettségikről. A diákok kétségbeestek, nem tudják, mire számíthatnak - a legnagyobb gond a bizonytalanság. Olvasói véleményekből szemezgettünk.

  • Eduline

"Én egy viszonylag színvonalas budai gimnáziumba járok. Matematikából emelt szinten, bioszból pedig középszinten szeretnék vizsgázni. Az érettségire való készülést, és a tételek kidolgozását már egy éve elkezdtem, mégis úgy gondolom, hogy nem tudnék a szokott időben levizsgázni" - írja egy olvasónk.

A legfőbb probléma szerinte az, hogy matekból nem tanultak minden olyan anyagot, ami benne lehet az érettségiben. Történelemből a Kádár-korszaknál tartanak, ezért maguktól kell émegrtenüink a rendszerváltást, a szavazási rendszert, és a munkavállalói alapismereteket, ami sok nehézséget okoz, mert a tanár nem tud online órát tartani - magyarázza. Biológiából a szóbeli vizsga fele a kísérletekről szól, erre a felkészülést azonban megakasztotta a jelenlegi helyzet.

"Igaz, hogy ismerem a mikroszkóp felépítését, tudom, hogy ki találta fel és mikor, de mit ér ez a tudás, ha még csak bekapcsolni se tudnám, nemhogy használni" - mesélte a végzős diák.

Alternatívákat javasolnak

Sok az időnk, amit a fontos tárgyak tanulására fordíthatunk, de úgy érezzük, hogy néhány tantárgyból magunkra vagyunk hagyva a felkészülésben - mondja. "Tudom, hogy ebbe nekünk nincs beleszólásunk, de szerintem a legjobb megoldás az lenne, ha az írásbelit a szokott időben, kisebb csoportokra osztva megtartanák, a szóbeli pedig teljesen elmaradna."

"Személy szerint azt a megoldást látom jónak, ami Nagy-Britanniában (tanári értékelések alapján kapják az érettségi jegyet) vagy Hollandiában (év végi jegyeket kapják meg érettségi jegynek) alkalmaznak" - írta egy másik olvasónk.

Elmaradnak az érettségik - tanáraik értékelik majd a diákokat Angliában

Angilában már megvan a megoldás: azok a diákoknak, akinek a koronavírus terjedése miatt elmarad az idei érettségi vizsgája, a tanáraik értékelése alapján kapnak majd osztályzatot - jelentette be az angol kormány.

Az oktatási kormányzat még nem döntött

Mint tudják az oktatás nem állt meg, folytatódik, csak digitális munkarendben. Jelenleg nem látunk olyan tényezőt, ami akadályozná azt, hogy meg tudjuk tartani rendesen az érettségit

- hangzott el a csütörtöki kormányinfón. Ahogy mi is írtuk, diákok véleménye megoszlik a 2020-as érettségi körül kialakult helyzetről. Sokan gondolják azt, a vizsgákat el kéne halasztani, azonban vannak olyan diákok is, akik úgy vélik fel tudnak készülni az érettségire és az lenne a legjobb, ha meg is tartanák őket. Arról, hogy milyen megoldások jöhetnek szóba az idei vizsgákkal kapcsolatban, itt írtunk korábban.

Mi lesz az érettségivel? Négy lehetőség áll a döntéshozók előtt

Maruzsa Zoltán nemrég azt mondta: ha a helyzet romlik, szóba jöhet mind az érettségi időbeni eltolása vagy egyéb megoldások keresése. De milyen megoldások? Összeszedtük a lehetséges alternatívákat.

Nem szeretnél lemaradni a legfontosabb információkról? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.