Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Minden második pedagógus 50 év feletti, míg 30 alatti tanár, tanító alig van az iskolákban – erről a siralmas statisztikáról szervezett „élő diagramot” a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a Szalay utcában.
Az elmúlt hetekben bejárta a sajtót és a közösségi oldalakat, hogy idén az egész országban mindössze 22-en jelentkeztek első helyen fizikatanárnak, 25-en pedig kémiatanárnak. Valójában valamennyivel többen, de ez nem változtat érdemben a helyzeten: komoly tanárhiánnyal kell számolni.
Egyre súlyosabb a tanárhiány az Európai Bizottság friss jelentése szerint Magyarországon, ennek pedig két eddig is ismert összetevője van: az alacsony fizetések és a példátlanul nagy munkaterhelés.
Négy év alatt a korábbi két-háromszorosára emelkedett az iskolákban a különböző tárgyakat képesítés nélkül tanítók aránya – derül ki az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Közgazdaságtudományi Intézetének friss kiadványából.
Siralmasak a pedagógusfizetések, miközben egyre több a munka, egyre kevésbé érzékelhető szakmai megbecsültség és egyre súlyosabb a tanárhiány az iskolákban. Eközben a diákok túlterheltek, a tananyagmennyiség hatalmas, a sajátos nevelési igényű gyerekek integrációjához pedig nincs elég szakember. Ilyen problémákat gyűjtött össze az a több mint 2300 pedagógus, szülő és diák, aki elküldte véleményét a Szülői Hangnak a magyar oktatás állapotáról.
Nem csak itthon küzdenek tanárhiánnyal az iskolák, az aggasztó jelenség máshol is megjelent. Az iskolák változatos megoldásokkal próbának úrrá lenni a helyzeten: van, ahol rövidített munkahéttel kísérleteznek, máshol applikáción keresztül "rendelik meg" a helyettesítő tanárokat.
Januárban egy végzős középiskolai osztály petíciót indított – azt szeretnék elérni, hogy 2020 és 2021 után idén is töröljék a szóbeli érettségi vizsgákat. Úgy érzik, így lenne igazságos a rendszer, a koronavírus-járvány és a hónapokig tartó digitális oktatás, a sok hiányzás és a gyakori karantén miatt ugyanis nem tudnak megfelelően felkészülni a szóbelire. Pedig az egyetemi-főiskolai felvételi miatt pontra szükségük lenne.
Persze mellettük számtalan más szervezetek, szakszervezetek, civil szervezetek is kiálltak a figyelmeztető sztrájkot szervező PDSZ és PSZ mellett - itt a teljes lista.
„Kérjük, hogy akinél a sztrájk miatt nincs tanítás, az lehetőség szerint inkább ne küldje iskolába gyermekét! Ahol szükséges, segítsünk egymásnak a gyermekfelügyeletben, például az egy osztályba járók szülei vigyázhatnak egymás gyerekeire” – írja a Szülői Hang Közösség. Arra kérik a szülőket, hogy támogassák a pedagógusok január 31-i figyelmeztető sztrájkját, szerintük ugyanis a közoktatásban válsághelyzet alakult ki.
Az már nem is újdonság, hogy egy-egy iskolában nincsenek szaktanárok. Egy friss kutatás szerint Magyarországon az iskolák majd nem felében nincs elég matektanár, harmadában nincs elég szaktanár, negyedében pedig elég informatika- vagy nyelvtanár.
Korábban volt olyan év, amikor majdnem 5900 pályakezdő tanár, tanító, óvodapedagógus kezdett dolgozni, a 2020/2021-es tanévben már csak 2096-an léptek a pályára.
Nagyot ugrott a koronavírus-fertőzöttek száma több általános és középiskolában, a karanténszabályokon mégis lazított a kormány. Nemrég megdöbbentő nyílt levél került elő egy pályakezdő középiskolai tanárról, aki súlyos, mindennapos megélhetési problémákkal küzd, nem ő az egyetlen. Nemcsak tanársztrájk, hanem tüntetés is lesz január 31-én - mutatjuk a hét legfontosabb oktatási híreit.