szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A stressz és a munkaterhek miatt a tanárok közel fele már a közeljövőben felmondana Angliában - derült ki egy friss felmérésből.

A brit kutatás szerint a tanárok közel fele (44 százalékuk) öt éven belül elhagyná a pályát - írta meg a The Guardian. A hétfőn közzétett adatok szerint 2027-re komoly gondban lesz az angol oktatási rendszer. A helyzetet súlyosbítja, hogy ötödük nem is várna 2027-ig, két éven belül tervezik a pályamódosítást.

A tanárok első körben a munkaterheket jelölték meg várható távozásuk okaként, de a döntésükben szerepet játszik a tanárokkal szembeni bizalom (vagy éppen bizalmatlanság) is, mind a lakosság, mind a kormány részéről - áll a felmérésben.

A helyzet egy év alatt is sokat romlott: szemben a 2021-es 35 százalékkal idén már a válaszadók több mint fele (52%) mondta azt, hogy a munkaterhek „kezelhetetlenek” vagy „az idő nagy részében kezelhetetlenek”. Arról nem is beszélve, hogy már most is vannak problémák a tanárhiány miatt: a tanárok szerint az iskolák nehezen tudják betölteni az üres álláshelyeket, ami a munkaterhek megduplázódásához vezetett. A válaszadók 73 százaléka számolt be arról, hogy ez a probléma súlyosbodott a járvány kezdete óta.

Ismerős álláspont (?)

Az oktatási minisztérium a jelentés után azt nyilatkozta, tisztában vannak azzal a nyomással, amely az iskolákban és az egyetemeken dolgozókra nehezedett a járvány alatt. Hozzátették, "rendkívül hálásak vagyunk nekik azokért az erőfeszítéseikért, rugalmasságukért, amit a Covid-19 világjárvány alatt bizonyítottak".

A brit oktatási minisztérium szerint a tanári szakma "továbbra is vonzó, és még mindig magas a pedagógusok száma iskolákban, jelenleg országszerte több mint 461 ezer pedagógus dolgozik – 20 ezerrel több, mint 2010-ben."