Igazolt hiányzást kapnak a diákok az amerikai választás utáni napon egy New York-i elitiskolában
A választások napján számonkérés sem lesz az iskolában.
A választások napján számonkérés sem lesz az iskolában.
Ugyan segíthet a telefon elzárása, de sok múlik azon, hogy az ezzel kapcsolatos törvényt hogyan alkalmazzák.
Új szabályozással és állandó segítő szolgálattal igyekszik az egyetem a hallgatók biztonságát erősíteni.
Ezért is előrelépés, hogy átadták a Bethesda Gyermekkórház új gyermek-pszichoterápiás központját.
Négyes-ötös tanulóként az elvárthoz képest rosszabbul sikerült a központi írásbeli? Hogyan lehet feldolgozni a kudarcot? Milyen eszközökkel tud a szülő vagy a pedagógus segítséget nyújtani a diákoknak? A témában Eppel-Pásztor Adrienn pedagógiai szakpszichológust kérdeztük.
A friss PISA-felmérés is rávilágított, de ezen kívül is naponta találkozunk olyan kutatásokkal, amelyek arra mutatnak rá, hogy túl sokat használjuk a közösségi médiát: nemcsak a kamaszok, hanem korosztálytól függetlenül szinte mindannyian. Ha pedig az ezzel járó koncentráció és memóriaromlás nem lenne elég, az online világ kontrollálatlan teret nyújt a gyűlölködésnek is.
A húszas éveikben mindenkinek rengeteg változással és nehézséggel kell szembenéznie ilyenek az önállósodás, időbeosztás, kapcsolati elköteleződés, pénzügyek - ezek sok stresszel járhatnak. Ilyenkor lényegesen megkönnyítheti a helyzetet, ha pszichológushoz fordulunk, és átbeszéljük egy szakértővel a gondolatainkat. Több egyetemen is nyújtanak ingyenesen pszichológiai szolgáltatásokat, ezeket gyűjtöttük most össze nektek.
Egyre több gyerek küzd valamilyen mentális problémával világszerte. Bécsben egy újfajta módszerrel próbálják kezelni a helyzetet, ami az eddigi tapasztalatok alapján hatékonynak bizonyult.
Súlyos probléma a hallgatók kiégése, ami kevéssé meglepő, ha a naponta 4-8 órában folyamatosan teljesítménykényszerben lévő tanulókat nézzük, akiknek az egyetem egy munkahelyhez hasonló stresszt okozhat. Rengeteg minden segíthet a sporttól a humorig, de ha felismerjük magunkon a „burnout” tüneteit, érdemes szakember segítségét kérni.
A Sziget Fesztivál utcácskáit járva számtalan érdekes sátorba botlottunk az elmúlt napokban, ezek közül az egyik legjobb kedvezményezés a "helperek" kis kitelepülése, ahol egész nap, akár az éjszaka közepén is pszichológusok várják azokat a bulizókat, akik valami miatt nem érzik jól magukat. Utánajártunk, miért van szükség erre egy fesztiválon.
Ha kisgyermekkori nehézségekről van szó, legtöbbeknek az óvodai beiratkozás, beilleszkedési nehézségek és a szülőktől való nehéz elszakadás jut eszébe, amik idővel enyhülnek, majd el is múlnak. Vannak azonban helyzetek, amikor már egy kisgyermek is komolyabb segítségre szorulhat. Budavári Eszter pedagógiai szakpszichológussal beszélgettünk.
Két év alatt nyolcszorosára nőtt az öngyilkossági késztetés vagy kísérlet miatt segítséget kérő kiskorúak száma. A kamaszok lelkiállapotát jelentős mértékben befolyásolta a koronavírus-járvány is, de tinédzsernek lenni ilyen stresszfaktorok nélkül is nehéz feladat.
Reális veszély, hogy nem a szakmai szempontok, hanem szimpátia és érdekek mentén történik majd a pontozás– véli Sándor Éva, pedagógiai szakpszichológus, akivel a státusztörvény keretein belül bevezetendő teljesítményértékelés pszichológiai hatásairól beszélgettünk.
Ráadásul nyilvántartott adatok híján azt sem tudni pontosan, hogy hány óvoda- és iskolapszichológus dolgozik idehaza.
A diákévek egyik legmegterhelőbb időszaka, amikor le kell zárni azokat és számot adni az addig megszerzett tudásról. Ha másért nem is, azért biztosan, mert 18 éves kor alatt a diákok többsége nem tapasztal ehhez hasonló, napokon át tartó vizsgahelyzetet, így tehát az ezzel járó stressz is - reméljük - ismeretlen számukra. Balogh Blanka pszichológus, PhD hallgató és a BME GTK oktatója segítségével utánajártunk, hogyan enyhíthető a vizsgastressz, és mit érdemes tennetek annak érdekében, hogy lelkileg is átvészeljétek az előttetek álló napokat.
Az óvoda- és iskolapszichológusok állásfoglalása szerint a közoktatás problémái a gyerekek pszichés állapotára is hatással vannak.
A tananyag ismétlése nem jó módszer a tanévkezdésre hangolódásra, inkább a napi ritmust kell visszaállítani, és stratégiai játékokat, rejtvényeket, kvízeket játszani.
Az iskolák közel felében nincs pszichológusi státusz, pedig nagy szükség lenne szakemberekre - a hátrányos helyzetű diákokat oktató iskolákban különösen. A minisztérium szerint jól muzsikálnak a diákok mentális egészségét támogató iskolai programok.
Szakértők szerint az ilyesmit nem szabad eltitkolni a kicsik elől, mert minden gyereknek joga van ahhoz, hogy értsék, mi zajlik körülöttük, még akkor is, ha úgymond "felnőtt dolgokról" van szó.
A tegnapi események után sok gyerek ment haza úgy az óvodából és az iskolából, hogy kérdései voltak az ukrán-orosz háborúról. "Jó légkörben a gyermek akkor és annyit kérdez, amennyit az ő saját érzelmi teherbírása enged" - fogalmaz Fehér Tibor pszichológus, aki pár hasznos szemponttal segíti a szülőket. Hogyan beszéljünk a gyerekekkel a háborús hírekről?