Műveltségi kvíz: felismeritek a könyveket az első mondatról?
Mennyire ismeritek a klasszikus és kortárs regényeket?
Mennyire ismeritek a klasszikus és kortárs regényeket?
Köztudott és lassan elfogadott tény, hogy a fiatalabb generációk tagjai sokkal kevesebbet olvasnak könyveket, vagy úgy egyáltalán, mint a nagyszüleik. Azzal viszont kevesebbet foglalkoztak eddig, hogy ez milyen hatással is lesz az agyra, illetve a faji fejlődésre hosszútávon.
Mindkét kategóriában rosszabbul teljesítettek a magyarok, mint a 2017-2018-as felmérésen. Jelenleg a felnőttek csak 6 százaléka képes hosszú, összetett szövegeket értelmezni.
Harry Potter és a bölcsek köve, A Gyűrűk Ura, A kis herceg, Andersen meséi és ezekhez hasonló könyvek is felkerültek a minden idők 100 legjobb gyerekkönyvét jegyző listára. Az említettek mellett egy több mint kétezer éves mesegyűjteményt is beválogattak. Cikkünkben megmutatjuk nektek az első 10 helyezettet.
A magyar származású újságíró a 8-12 éves korosztálynak is be akarja mutatni, mi is történt 1956 októberében.
A jelenségre első sorban az amerikai egyetemisták körében lettek figyelmesek, de a helyzet globálisan is fenn áll. A videómegosztók, az összefoglaló generálók és a ChatGPT világában a diákok nem feltétlenül érzik szükségét a szakirodalmak végig olvasásának.
Újra divatba jött az olvasás?
Több mint 2500-an olvastak egyszerre április 23-án a könyvesboltokban.
Összegyűjtöttük 8 híres könyv első mondatát. Mindegyiket felismeritek?
A sikeres könyvklubja után most egy új formátumban szólítja meg a könyvrajongókat.
Sok család számára ismerős lehet Rumini vagy az Egy ropi naplója, amelyek idén a legtöbb példányszámban eladott könyvek között vannak. Azonban továbbra is népszerűek az olyan klasszikusok is, mint Fekete István Vuk című meséje, ami szintén felkerült a bestseller listára.
Közeledik a Gutenberg-galaxis vége egyesek szerint, vagyis egyre kevesebb szerepe lesz a nyomtatott könyveknek. Azonban ez nem feltétlenül jelenti az olvasás háttérbe szorulását: nemcsak az e-book-olvasók miatt, hanem az interneten egyre népszerűbbé váló könyves tartalmak miatt sem, amik a fiatalok érdeklődését is felkelthetik. A booktuberekről, vagyis az irodalmi témában videókat gyártókról beszélgettünk a jelenség egyik hazai képviselőjével, a Faltól falig könyvesvlog csatorna vezetőjével.
Ha még nincs hétvégi program ötletetek, akkor most mutatunk egyet, amit nem lenne érdemes kihagyni.
Nincs is jobb időtöltés annál, mint a vakáció alatt elővenni egy jó könyvet és olvasni. Akik most mennek nyaralni, vagy csak egy kis kikapcsolódásra vágynak, azoknak összegyűjtöttünk 5 izgalmas könyvet, ami tökéletes nyári olvasmány lehet.
Szinte minden általános iskolában kötelező olvasmánynak számít Molnár Ferenc 1906-os regénye, A Pál utcai fiúk, ami a története miatt még közel is áll az iskolásokhoz, mégis sok gyerek így sem sok kedvvel veszi kézbe a nyári szünet alatt.
Az Egyesült Államokban évtizedek óta éles vita folyik arról, hogy hangzástanból vagy egész szavakból kiindulva érdemes a gyerekeket megtanítani olvasni. Most New York állami iskoláiban egy módszertani szigorítással lényegében eldöntenék ezt a kérdést, ugyanis a polgármester feltornázná a megapolisz fiataljainak olvasási képességeit, amit saját érintettsége is motivál. A szóképes módszerrel korábban idehaza is megpróbálkoztak, de nem aratott túl nagy sikert.
A nyelvnek, mint a zenének is, ritmusa van. Van, aki ezt a ritmust könnyedén felismeri, másoknak azonban kitartó figyelemre és sok gyakorlásra van szüksége, míg követni tudja – márpedig ezen is múlhat, mennyire tud majd pontosan és gyorsan olvasni és írni.
Hoztunk egy kalkulátor, amely megmondja, hány könyvet olvashattok el egy hónap, öt hónap vagy akár egy év alatt.
A negyedikes és nyolcadikos amerikai diákok matematikai és olvasási képességeit mérték fel. A szakemberek szerint aggasztó eredmények születtek.
El tudjátok képzelni, hogy van olyan hely a világon, ahol a felnőttek és a diákok fele nem tud olvasni? Érdekes kép az olvasni tudók arányáról.