Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Nyilvánosak a kerettantervek és a kötelező olvasmányok listái is. A következő tesztben ezek közül válogattunk nektek. Emlékeztek még a kötelezők szereplőire, felismeritek egy név alapján a művet? Teszteljétek.
Ha már iskola és irodalom, akkor jöjjenek a kötelező olvasmányok. Hét kérdést tettünk fel, aminek köze van az iskolai irodalomoktatáshoz. Mindegyikra hibátlanul tudtok válaszolni? Most tesztelhetitek magatokat ezzel a kvízzel.
Vannak olyan versek, amelyeket mindenki tanult memoriterként – vagy legalábbis olvasott – az iskolában. De hogyan lehet úgy hozzányúlni ezekhez a szövegekhez, hogy egyszerre legyenek modernek, közben mégis méltó módon képviseljék mindazt, amit a saját korukban jelentettek? Többek között erről is beszélgettünk Szabó Erika színésznővel, aki olyan vállalkozásba kezdett, ahol kicsit újragondolták a „kötelező” irodalmat.
Hogy hívják a földrajztanárt? Mikor jelenik meg a történetben Erzsi, a szobalány? Emlékeztek még Karinthy Frigyes szövegére? Lássuk, megoldjátok-e a következő kvízt.
Ha nem mondanátok le arról, hogy hagyományos - papír - könyvet olvassatok, akkor mutatunk néhány alternatív megoldást arra, hogyan szerezhetitek meg a nyári olvasmányaitokat jóval olcsóbban a bolti árnál.
Belekezdenétek a kötelezők olvasásába, de a helyi könyvtár már bezárt a nyári szünetre? Szuper oldalakat és appot ajánlunk, amelyeken jó eséllyel megtaláljátok ezeket a műveket, de ha a nyaraláshoz kerestek egy jó regényt, akkor is találtok kedvetekre valót.
Emlékeztek még az egyik klasszikus olvasmányra, A Pál utcai fiúkra? Ma már népszerű színdarab és applikáció is készült hozzá. A következő kvízben felidézhetitek az emlékeiteket.
Ha nincs kötelező biciklizés, kötelező sörözés, akkor miért gondoljuk, hogy egy egész osztálynak, sőt országszerte egy egész korcsoportnak pontosan ugyanazt kell olvasnia? Ezt a kérdést tette fel a HVG-nek adott interjúban Steklács János, az ELTE tanszékvezetője.
Az eredeti bemutató után fél évszázaddal ismét mozivásznon lesz látható Várkonyi Zoltán klasszikusa, a felújított Egri csillagok, amelyet vasárnaptól országszerte vetítenek.
Kompromisszumra kellene törekedni: nagyon fontos, hogy bizonyos klasszikus magyar művek ne kerüljenek ki a kánonból, de be kellene engedni az iskolába a kortárs könyveket és a kortárs írókat is – mondta a kötelező olvasmányokról Dóka Péter író, a Móra Könyvkiadó irodalmi szerkesztője.
Tényleg érdemes lenne kihúzni a kötelező olvasmányok listájáról a Jókai-műveket, a legismertebb Móricz-regényt vagy éppen a Bánk bánt? Van helye a magyarórán a populáris irodalomnak, például az Alkonyat-trilógiának vagy Az éhezők viadalának? Biztosan igaz, hogy a kortárs műveket könnyebben értelmezni tudják a tizenévesek, mint a 19. század irodalmát? És mihez kezdhet egy magyartanár, ha az osztály több mint fele nem olvassa el A kőszívű ember fiait?