Júliusban rektorváltás lesz a Műegyetemen is
Czigány Tibor korábban az egyetemen tanult, illetve a Gépészmérnöki Kar dékánja is volt.
Czigány Tibor korábban az egyetemen tanult, illetve a Gépészmérnöki Kar dékánja is volt.
Mi történik, ha már jártok egyetemre, de közben jelentkeztek máshova, vagy egy másik szakra az egyetemen belül? Lehet párhuzamosan két alapszakon tanulni tandíjmentesen?
Mindez "visszarendezés" címszó alatt történt.
Idén nem marad el a hivatalos diplomaosztó, viszont a rendezvényeken természetesen be kell tartani az aktuális járványügyi szabályokat.
Hány pont kellett a bejutáshoz a legnépszerűbb egyetemek, legnépszerűbb szakjaira a 2020-as felvételin, és mennyien versenyeznek idén az ösztöndíjas helyekért? Cikksorozatunk mostani részében a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) számainak jártunk utána.
Idén az udvaron tartják meg a "pótballagásokat" a középiskolák, tíz magyar egyetem került fel a világ legjobbjai közé és elmaradt a nagy "csoda", a béremelés után is csak 190 ezer forintot keres majd egy fiatal oktató. Összeszedtük a hét legfontosabb oktatási híreit.
Egyelőre nem lát költségvetési garanciát az egyetemi-főiskolai dolgozók szeptemberre és januárra ígért kétszer 15 százalékos béremelésére a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ). Pedig a fizetések siralmasak, a fiatal oktatók nem csak a versenyszférában, még a közoktatásban is magasabb bérre számíthatnak, miközben ambiciózus célokban nincs hiány – a miniszterelnök azt várja, hogy a modellváltó egyetemek „Magyarország lokomotívjaként” húzzák előre a gazdaságot.
A magyar kormány inkább mégsem kéri az Európai Uniótól a kedvezményes hitel teljes összegét, aminek nagy részét a felsőoktatásra fordították volna.
Hamarosan jönnek a következő lépések az átalakuló egyetemek kapcsán, azonban ha nemzetközi helyezésekről van szó, a modellváltás sem csodaszer – többek között ezek a témák is előkerültek az ELTE PPK FTI Társadalmi Kommunikációs Kutatócsoportjának eseményén, ahol Stumpf István egyetemi modellváltásokért felelős kormánybiztos is megszólalt.
Stumpf István egyetemi átszervezésekért felelős kormánybiztos szerint "világossá vált, hogy nem szabad olyan struktúrára pénzt költeni, amelyik nem tudja hozni az elvárt minőséget", márpedig szerinte a magyar felsőoktatás lemaradt a világ élmezőnyétől, sőt még Közép-Európától is.
Kétszer 15 százalékos béremelést kapnak – többek között ezzel igyekezett meggyőzni az alapítványi modell előnyeiről a vidéki tudományegyetemek dolgozóit az innovációs minisztérium. A fizetésemelésre valóban nagy szükség lenne, de nem csak a fenntartót váltó egyetemeken. A bérek annyira alacsonyak, hogy ma már általános iskolai tanárként is jobban lehet keresni, mint egyetemi tanársegédként.
Mi számít egy jelentkezési helynek, és mi történik, ha több képzést is szeretnétek megjelölni? Fontos kérdésekre válaszolunk.
Nagyon vártuk a második félévet annak reményében, hogy akkor talán már visszaállhat pár dolog a normál kerékvágásba és esetleg kinyitnak az iskolák, egyetemek, de úgy néz ki, hogy erre még várnunk kell egy kicsit. Megnéztük, mi a helyzet a külföldi egyetemeken és iskolákban.
Az egyetem még idén alapítványi fenntartásba kerülhet, így a hozzá tartozó földterületnek is új tulajdonosa lehet.
Egyes gyakorlati képzések továbbra is a hallgatók jelenlétével zajlanak majd, de alapvetően online oktatással kezdik meg az új félévet februárban a felsőoktatási intézmények. Az egyetemek folyamatosan figyelik az intézkedéseket és ezek függvényében alakítják az oktatást.
A kínai kormány bővíti az egyetemek kapacitását, hogy többen tudjanak a diploma után továbbtanulni. Sokak szerint a kormány ezzel csak kitolja a munkahiányválságot.
Úgy gondolják, hogy az átszervezések jelentős hátránnyal és a törvény szerint járó juttatások megvonásával járnak.
Úgy tervezitek, hogy önköltséges képzésre jelentkeztek? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a Diákhitel1-ről és a Diákhitel2-ről.
A vírus mindent átírt, számos rendezvény maradt el, vagy került át az online térbe. Az Educatio kiállítás viszont nem marad el, hanem online lesz látogatható. Megnéztük, hogy milyen lehetőségeitek lesznek ebben a formában.
Összeszedtük minden olyan információt, amit az ingyenes 12 félévről tudnotok kell.