350-500 ezer forintos ösztöndíjakkal utazhatnak külföldre a modelváltott egyetemek hallgatói és oktatói
Az első hallgatók és oktatók várhatóan 2024 őszén utazhatnak külföldre az új csereprogrammal.
Az első hallgatók és oktatók várhatóan 2024 őszén utazhatnak külföldre az új csereprogrammal.
Korábban azt nyilatkozta, hogy várhatóan márciusra megegyeznek az EU-val, de amennyiben neki felróható okokból mégsem sikerül a megállapodás beadja lemondását.
Tízből mindössze ha egy magyar egyetemistának van lehetősége külföldi részképzésen részt venni a mindenkori felsőoktatásban folytatott tanulmányai alatt. Lesújtó adatokra hívja fel a figyelmet a legfrissebb Eurostudent felmérés.
Szombaton megírták a diákok a központi írásbelit, újra tanulhatnak külföldön azok a diákok, akiknek az egyetemeiket a modellváltást követően kizárták az Erasmus+ és a Horizont Európa programból. A sztrájktárgyaláson és az év első kormányinfóján is újabb információkat tudtunk meg a pedagógusok béremeléséről. Ezek voltak a hét legfontosabb hírei.
Az alapítványi egyetemek továbbra sem vehetnek részt az Erasmus+ programban.
Január 15-től január 29-ig pályázhatnak a modellváltáson átesett, az Erasmus+ programból tavaly januárban kizárt egyetemek a kormány új, külföldi mobilitást támogató Pannónia Ösztöndíjprogramjára. Mutatjuk a legfontosabb részleteket.
Megtörtént az év idei első sztrájktárgyalása, ahol ha nem is mindenről, de a béremeléssel kapcsolatban új információkat kaptak a szakszervezetek. Az iskola előtt álló gyerekek szüleinek összegyűjtöttük, hogy miket kell tudni a plusz egy év ovi kérelmezéséhez - ezek voltak a hét legfontosabb történései.
Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkárral beszélgettünk az Erasmus-ügyről és a január 15-én elstartoló Pannónia Ösztöndíjprogramról.
Elsősorban a modellváltott intézmények hallgatóinak és munkatársainak kedveznének vele, a célországok között azonban vannak olyanok is, ahol kétséges, hogy a hallgatók biztonságban lennének-e.
Megoldás hiányában a határidő meghosszabbítását kérték az Erasmus-ügyben, az őszi szünet után ezerkétszázzal kevesebb pedagógus ment vissza az iskolákba tanítani. Ezek voltak 2023 novemberének legfontosabb történései.
Elfogadták a státusztörvényt, de elmaradtak a tiltakozások, helyette kétezer pedagógus jelezte a felmondását a hónap végéig. Ezek voltak 2023 júliusának legfontosabb történései,
A január tudásmenettel indult, a február pedig a miniszterek lemondásával folytatódott az egyetemi kuratóriumokban betöltött tisztségeikről. Ezek voltak 2023 februárjának legjelentősebb történései.
Három hónap türelmi időt kért Magyarország.
Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár szerint az új csereprogram jobb lesz, mint az Erasmus, amivel kapcsolatban egyébként az Európai Bizottságtól egyelőre még nem érkezett válasz.
Amennyiben nem, 2024 őszétől 182 ezer egyetemi hallgató eshet el az Erasmus-ösztöndíjtól.
November 23-ig nyerhetik el a kizárt egyetemek az Európai Bizottság beleegyezését, hogy 2024 őszi félévében be tudják indítani az Erasmus+ csereprogramot.
Az alternatív megoldással egy közvetítőhöz kerülnének az Erasmus+ forrásai.
Az Erasmus forrásai az őszi és a tavaszi félévben is rendelkezésre állnak, a felsőoktatási intézmények hallgatói, oktatói tudnak menni külföldre - jelentette ki a Tempus Közalapítvány főigazgatója az M1 szerda reggeli műsorában.
Hiába indult volna 2020-ban, azóta sem valósult meg a kormány középiskolásoknak ígért nyelvtanulási programja, aminek az egyik célországa Málta lett volna. A szigetország nem csak Európában, de világszinten is népszerű célpont a nyelvtanulók körében. Megnéztük, hogy miért, és hogy mi várhatott volna a magyar középiskolásokra, ha megvalósul a Külföldi Nyelvtanulási Program.
A Erasmus-ösztöndíjak befagyasztása több mint 182 ezer diákot érint.