Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkárral beszélgettünk az Erasmus-ügyről és a január 15-én elstartoló Pannónia Ösztöndíjprogramról.
"Az Európai Bizottság tárgyalási stratégiája az, hogy mindig valami újdonságot, mindig valami olyan dolgot talál ki, amely nehezebbé teszi a megállapodást" - nyilatkozta Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár az Eduline-nak az idei Educatio oktatási szakkiállításon a befagyasztott Erasmus+ forrásokkal kapcsolatban.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az Európai Bizottság tavaly januárban összeférhetetlenségre hivatkozva befagyasztotta a modellváltáson átesett magyar egyetemek külföldi csereprogramokra költhető forrásait, akadályozva ezzel a magyar egyetemisták és oktatók külföldi mobilitását, az Erasmus+ és a Horizont Európa programok megvalósulását. A Bizottság többek között kifogásolta, hogy a modellváltó egyetemek kuratóriumaiban - akkor még - aktív politikusok is ültek, akik így közpénzek kifizetéséről dönthettek, továbbá a mandátumaik hossza sem volt meghatározva.
Bár az ügggyel kapcsolatban a tárgyalások szinte azonnal megkezdődtek, februárban pedig az összes magas rangú fideszes politikus - többek között Navracsics Tibor, Lázár János, Szijjártó Péter és Varga Judit is - hajlandó volt lemondani a több millió forintos fizetéssel járó pozíciójukról az egyetemi kuratóriumokban, az ügyre azóta sem született megoldás, a novemberi határidő lejárta után pedig három hónap türelmi időt kért a kormány.
Idő közben azonban egy új külföldi csereprogram indulását is bejelentették kifejezetten a modellváltó egyetemek hallgatói és oktatói számára, havi 350-500 forintos ösztöndíjakat ígérve.
"Az Erasmusról folyamatosan tárgyalunk, és ennek a tárgyalásnak az eredményeképpen mindig próbálunk olyan megegyezést kötni, ami a magyar egyetemek, magyar diákok érdekeit szolgálják" - válaszolta Hankó Balázs államtitkár arra a kérdésünkre, hogy az új csereprogram elindítása azt jelenti-e, hogy a Kormány lemondott az Erasmus-ügy megoldásáról, helyette pedig az új, Pannónia Ösztöndíj nevű csereprogram elindítására fókuszál.
Az államtitkár azt is hozzátette: az új csereprogrammal a magyar diákok a világ bármelyik egyetemére, akár az amerikai Borostyán-ligás topegyetemekre is kijuthatnak majd, sőt, a cél az, hogy ez minél többeknek sikerüljön is.
A teljes interjút itt nézhetitek meg:
A január 15-én induló Pannónia Ösztöndíjprogramról pedig itt olvashattok bővebben: