Tucatnyi magyar iskola bezárását és összevonását tervezi a szlovák kormány
A 2025/26-os tanév már új rendszerben indulhat.
A 2025/26-os tanév már új rendszerben indulhat.
Az iskolai halloweeni jelmezversenyen az egyik diáklány az ősz paróka és a ruha mellett egy „Szeretem Ficót” táblát tartott, utalva ezzel a tavalyi választási kampány egyik szavazójára.
A szövetség szerint a munkaerőhiány csökkenését lehetne elérni a javaslat elfogadásával.
Bár idén néhány nappal rövidebb a nyári vakáció a magyar diákoknak, mi még mindig a szerencsések közé tartozunk, hiszen Angliában egészen július második feléig kell iskolába járniuk a diákoknak. Mutatjuk, hogyan alakul a nyári szünet időtartama más európai országokban.
Fokozzák az iskolák, közjogi személyek és újságírók védelmét, miután szerdán öt lövés érte Robert Fico miniszterelnököt.
Matematikából és szövegértésből is az elmúlt évek legrosszabb eredménye született.
Országonként eltérő, hogy hogyan támogatja az állam az iskolás korú gyerekeket nevelő családokat. Nálunk például sehogy, ellenben a határon túl a tavalyi összeg négyszeresét osztják szét a magyar nyelven tanuló diákoknak.
A diák nem sokkal a bizonyítványosztás után érkezett a helyszínre, ahol gyújtogatni kezdett.
Van, ahol a három- vagy négynapos iskolahét bevezetését, máshol a szombati tanítási napok törlését vagy az osztályok összevonását fontolgatják iskolaigazgatók az elszálló rezsiárak miatt, az ugyanis nemcsak itthon, hanem más országok iskoláiban is komoly problémát jelent. Van olyan szlovákiai iskolaigazgató, aki szerint egész egyszerűen a téli hónapokra kellene átütemezni a nyári szünetet.
Több ezer tanár vonult az utcára Szlovákiában, hogy magasabb fizetést követeljen, de sztrájkoltak Izraelben, Angliában és Macedóniában is. A probléma mindenhol ugyanaz: az árak folyamatosan nőnek, a fizetések viszont nem.
Thaiföldön kifejezetten vonzó a tanári pálya, de Franciaországban is jómódúnak számítanak az oktatásban dolgozók, és a tanári bérek Szlovákiában is sokkal magasabbak, mint nálunk - derül ki az RTL Fókusz című műsorából.
A legtöbben nem Magyarországot tartják az ideális munkahelynek.
A környező országokban is romlanak a járványügyi adatok, és ez az oktatásra is hatással van. A legtöbb iskolában szigorítottak a szabályokon, de egyre több az olyan intézmény, ahol távoktatásra váltottak.
Néhány országban már most hétfőtől visszatérhettek a diákok az iskolapadokba, de a nagyobb lazítás jövő héttől kezdődik. Körbe néztünk, mik a tervek külföldön.
Sem az írásbelit, sem a szóbelit nem tartják meg.
Február 13-tól hétvégente oltják majd be azokat a tanárokat, akik személyes oktatásban vesznek részt.
Egy embert megölt, öt másikat - köztük gyerekeket is - megsebesített egy késes támadó az észak-szlovákiai Ruttka (Vrútky) egyik általános iskolájában csütörtökön - jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség rendőrségi forrásokra hivatkozva.
Országonként eltérő, hogy a koronavírus miatt bevezetett korlátozások fokozatos feloldása milyen mértékben érinti az oktatási intézményeket. Van, ahol az idei tanév végére még visszaülhetnek a diákok az iskolapadba, míg máshol erre legalább szeptemberig várni kell. Utánajártunk, hogy áll most a helyzet a többi országban.
Szlovákiban úgy döntöttek, hogy ebben a tanévben nem kaphatnak egyest a diákok, így megbukni sem lehet.
Szlovákiában program indult a tanárok által terjesztett álhírek ellen.