szerző:
Eduline

A nemzetközi nyelvvizsgákon eddig is készítettek hangfelvételt, az itthoni szóbeli vizsgákon azonban csak mostantól kötelező az elhangzottak rögzítése.

Ahogy arról az eduline korábban beszámolt, ezentúl nem bízhatnak a szóbeliztetők jóindulatában a nyelvvizsgázók. A nyelvvizsgáztatásról szóló rendelet módosítása alapján a jövőben ugyanis - ha a jelentkező beleegyezik - minden egyes szóbeli vizsgáról hangfelvételt kell készíteniük a vizsgaközpontoknak, a hanganyagokat pedig meg is kell őrizniük. Az írásbelik szervezésének szabályain is szigorítanak: a feladatlapokat a központok csak a vizsga napján juttathatják el a helyszínre "zárt, biztonságos csomagolásban", a felbontásról pedig külön jegyzőkönyvet kell írniuk.

Lévai Judit, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Idegennyelvi Kommunikációs Intézetének vezetője a Kossuth Rádiónak azt mondta, a nemzetközi vizsgákon már bevett gyakorlat a hangfelvétel készítése. Hozzátette: elképzelhető, hogy a jövőben csak megalapozott panaszokat tesznek majd a vizsgázók, hiszen könnyen ellenőrizni lehet, mi hangzott el a szóbelin.

Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár azt mondta, a hangfelvétel készítése csupán technikai változás, a felvételeket a fellebbezési határidő lejárta után már nem is érdemes megőrizni.

Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Országos Nyelvoktatási és Nyelvvizsgáztatási Szakmai Egyesület elnöke szerint a felvételeknek a vizsgáztatók megnyugtatásánál fontosabb szerepe van, és ezért jóval hosszabb ideig kell ezeket tárolni. A hangdokumentumoknak nagyon fontos szerepe lesz abban, hogy a vizsgaközpont gondoskodni tudjon arról, hogy valamennyi vizsgáztatója ugyanúgy alkalmazza az értékelési rendszert.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!