szerző:
Eduline

A toki pona az eszperantóhoz hasonlóan egy mesterséges nyelv,  2001 óta létezik.

A toki pona az eszperantóhoz hasonlóan egy mesterséges nyelv,  2001 óta létezik. Egy torontói nyelvész, Sonja Elen Kisa dolgozta ki, és kezdte terjeszteni az interneten.

Már az elnevezés is érdekes: az angol „talk”, vagyis „beszéd” szó változatából és az eszperantó „bona”, vagyis „jó” kifejezésből olvadt össze. A toki ponát minimálnyelvnek is nevezhetnénk, mivel összesen 9 mássalhangzót, 5 magánhangzót, és csupán 118 szót használ (nem számítva a tulajdonneveket).

A pipi szó például rovart jelent, de ezen belül nincs megkülönböztető név az egyes fajtákra, így a szarvasbogarat, a hangyát és a legyet is pipinek hívják. A számoknál is spórol a nyelv: az 1 = wan, a 2 = tu, a 3 = wan tu (vagyis 1+2), a 4 pedig tu tu (2+2); majd az 5-re megint behoz egy új szót, de a későbbiekben ezeket variálja.  

A gyors nyelvvizsgaszerzés reményében se vessétek bele magatokat a tanulásba: a toki pona sehol nem akkreditált nyelv, és gyakorolni is alig tudnátok. Mindössze hárman beszélik a világon, és száz alatt van azoknak a száma is, akik valamilyen szinten elboldogulnak vele írásban. Eszperantóból viszont néhány hét alatt államilag elismert nyelvvizsgát tehetsz – tanfolyamajánlónkat itt találod.