Nyelveket tanultok? Most nyolc ingyenes szótárat próbálhattok ki

Egy éven belül nyelvvizsgázniuk kell az érettségi előtt álló diákoknak, ha tovább szeretnének tanulni. A nyelvvizsga tehát most már nemcsak a munkaerőpiacon, de a felsőoktatásban is elvárás lesz.

  • Eduline

A nyelvtanuláshoz szükséges szótárhasználat mostanra szinte kizárólag online forrásokra támaszkodik. Egy hatékony online szótárnak pontos, gyors és minőségi találatokat kell adnia – vallja a szotar.net szolgáltatást üzemeltető Akadémiai Kiadó.

Kevesebb mint egy éve maradt a végzős középiskolai diákoknak, hogy nyelvvizsgát tegyenek, 2020-tól ugyanis legalább középfokú nyelvvizsgával kell rendelkeznie annak, aki egyetemre vagy főiskolára szeretne menni. A diákok érzik a nyomást, legalábbis erre enged következtetni az Oktatási Hivatal statisztikája: a tavalyi összesen 120 ezer sikeres nyelvvizsgának közel felét (44,8%) a 14-19 éves korosztály tette le. A választott nyelveket tekintve toronymagasan az angol vezet, hiszen angolul közel négyszer annyira vizsgáztak, mint németül (74% és 18,6%).

Ismét elmaradt a nyelvvizsgarekord: mi lesz, ha jön a felvételi szigor?

Elmaradt a nyelvvizsgarekord 2018-ban - derül ki a friss statisztikákból. Bár négyezerrel többen nyelvvizsgáztak, mint egy korábban, az Eduline által megkérdezett szakértő szerint csupán annyi történt, hogy a nyelvtanulók egy része 2017 végén úgy döntött, egy-két hónappal elhalasztja a vizsgáját, így visszaigényelheti annak 20-30 ezer forintos díját az államtól.

"Habár a nyelvvizsgákon egyelőre csak a hagyományos, nyomtatott szótárak használata engedélyezett, a mindennapi életben elsősorban az okostelefonunkért nyúlunk, ha meg akarjuk tudni egy-egy szó jelentését. Az elérhető programok azonban sokszor szegényes vagy téves találatot adnak, ami nem csak a beadandóknál, de a munkahelyen is kellemetlen helyzeteket okozhat. A hatékony online szótár három kritériumnak felel meg: pontos, gyors és minőségi találatokat szolgáltat” – mondta el Réffy Balázs, a szotar.netet üzemeltető Akadémiai Kiadó igazgatója.

A szotar.net jelenleg 30 szótárt tartalmaz 8 nyelven, az általános szókincs mellett többek között pénzügyi, környezetvédelmi és műszaki szakszótárakat is. Az angol, német, francia, olasz, spanyol, holland és orosz nyelven elérhető szótárakat, valamint a magyar nyelv szótárait és helyesírási szabályzatát június 30-ig bárki ingyenesen kipróbálhatja. Ehhez csupán regisztrálni kell az oldalon.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

„Nem a betűkkel kellene kezdeni az olvasást” – Fóti Péter szerint a gyerekek nem úgy tanulnak, ahogy az iskola tanítja őket

Fóti Péter oktatáskutató az alsó tagozatos oktatás egyik alapvető hibájának látja, hogy a tanulást a betűk, a szótagok és a számjegyek megtanításával kezdi, miközben a gyerekek természetes módon először mindig az összefüggéseket és a jelentést értik meg. Szerinte az olvasás, az írás és a matematika tanításában az összefüggések megértésének kellene megelőznie a részek elemzését, ami az alsós pedagógia gyökeres átalakítását is szükségessé teszi. Vélemény.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.