''Gyerekekre szabott'' megoldást talált egy brit doktorandusz arra, hogyan beszéljen a társadalmi egyenlőtlenségekről és az igazságtalanságokról 10-11 éveseknek.
Mindennapi, mégis különleges módon szemléltette a társadalmi egyenlőtlenségeket 10-11 éves diákoknak egy doktorandusz: más-más színű drazsékat osztott ki közöttük különböző módokon. Egy zseniális videó arról, hogyan lehet megértetni a diákokkal az esélyegyenlőséget.
Agnes Arnold-Forster a The Guardianen írt a tapasztalatairól: szerinte a gyerekek könnyen felismerik az igazságtalan helyzeteket, mégis ritkán beszélgetünk velük ezekről. Ő ezt tette a Brilliant Club nevű nonprofit szervezet által kitalált programban, amely PhD-hallgatókat küld állami iskolákba, hogy kis csoportokban, szemináriumszerűen beszélgessenek a kiemelkedő képességű diákokkal.
A társadalmi igazságosságról, méltányosságról és esélyegyenlőségről szóló szemináriumon a hallgató színes csokoládédrazsékat osztott szét a diákok között. Volt, aki tizenötöt, volt, aki csak egyet kapott - többen örültek vagy szomorkodtak, de volt olyan is, aki szerint egyenlően kellett volna elosztani a drazsékat.
A hallgató ezután arra próbálta ráirányítani a diákok figyelmét: lehet-e olyan eset, amikor az egyenlőtlen elosztás méltányosabb? A diákokat ''felnőttekre'' és ''gyerekekre'' osztotta fel - ekkor arra jutottak, hogy a gyerekeknek több drazsét kell adni, a felnőtteket a munka és a pénz érdekli inkább, és az egyenlő boldogság az igazságos. Ezután a "felnőttek'' pénzt kaptak, amivel megvehették a drazsékat - a diákok szerint viszont ez nem volt igazságos.
Végül mindenki ''felnőtt'' lett, de csak egy részük kapott pénzt: volt olyan diák, aki ezt méltányosnak tartotta, mert feltételezte, hogy ők megdolgoztak a pénzükért, mások szerint azonban meg nem érdemelt előnyt kaptak. Volt, aki szerint így is egyenlően kellene elosztani a drazsékat, de volt, aki azt javasolta, hogy mindenki kapjon minimális számút, akinek pedig van pénze, vásárolhat még hozzá.
Így egy egyszerű példán keresztül beszélgettek a diákok a gyerekkorról, a szülőkről, a saját boldogság feláldozásáról, a munka értékéről, az emberek eltérő szükségleteiről és vágyairól, a szegénységről és a méltányosságról.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|