A Nemzeti Közszolgálati Egyetemre más szabályok vonatkoznak, mint a többi felsőoktatási intézményre.
Nem számít bele a tizenkét ingyenes állami félévbe, ha valaki az NKE tanárképzésén tanul szeptembertől - számoltunk be róla a múlt héten.
A főként államtudományi képzéseiről ismert Nemzeti Közszolgálati Egyetemre 2025. szeptemberében érkezhetnek az első pedagógushallgatók. Az intézmény tavaly márciusban jelentette be ugyanis, hogy idén szeptembertől Nemeskürty István Tanárképző Kar néven pedagógusképzéseket is indítanak.
A felvételi tájékoztató szerint alapképzésen
- anglisztika,
- kommunikáció- és médiatudomány,
- magyar,
- óvodapedagógus,
- tanító,
- történelem,
osztatlan képzésen
- angol-magyar
- angol-német,
- angol-történelem,
- földrajz-történelem,
- magyar-német,
- magyar-történelem,
- német-történelem,
- természettudomány-környezettan
szakos tanárnak, mesterképzésen pedig kommunikáció- és médiatudomány szakon tanulhatnak majd az NKE új karának leendő hallgatói.
Őket a Nemeskürty István Tanárképző Kar jelentős kedvezményekkel csábítaná valamelyik képzésre. A honlapjukon elérhető tájékoztató szerint például "kiemelt összegű ösztöndíjjal segítik" majd őket, illetve a tanárszakos hallgatók "egy kiegészítő modul teljesítésével egyidejűleg bölcsészettudományi alapszakos oklevelet is szerezhetnek" mindamellett, hogy a NKE-n eltöltött államilag támogatott félévek nem számítanak bele a felsőoktatási jogszabályok által engedélyezett tizenkét félévbe.
Mindez úgy lehetséges, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre más szabályok vonatkoznak, mint a többi felsőoktatási intézményre. Az egyetem jogállását külön törvény rögzíti; ez teszi lehetővé, hogy az intézményben folytatott állami ösztöndíjas tanulmányok ne számítsanak bele a tizenkét ingyenes állami félévbe, és hogy magának a képzésnek se kelljen megfelelni a más pedagógusképzésekre érvényes képzési és kimeneti követelményeknek.