A 2019-ben pár nap leforgása alatt elhunyt két és fél éves fiú ügyével kapcsolatos tavalyi kúriai határozatot idén augusztusban tette közzé az a „Vidéki prokátor”, aki a februári kegyelmi botrányt is kirobbantotta.
Az általános állapota folyamatosan romlott, köhögött az orvosok, a szekszárdi kórházban pedig számos szükséges vizsgálat elvégzése nélkül hazaküldték egy keddi napon, a kisfiú szíve pedig péntek este leállt. A család annó a történtek után beperelte az intézményt, ám ők nem ismerték el a felelősségüket, és azt állították, hogy a szülők sérelmi díj igénye eltúlzott. Az igazságszolgáltatás mind a három szinten a felperesek javára döntött. A történteknek a 24.hu járt utána.
Bárányhimlő
|
A bárányhimlő esetében előfordulhat, hogy súlyos szövődmények alakulnak ki. A megelőzésére védőoltás áll rendelkezésre, amely 2019 szeptembere óta kötelező és életkorhoz kötött. Az első részletet 13 hónapos korban, a másodikat pedig 16 hónapos korban kell beadatni.
|
Mint azóta kiderült, a szóban forgó intézmény a szekszárdi Tolna Vármegyei Balassa János Kórház volt, amely először hazaküldte a bárányhimlős kisfiút, annak ellenére, hogy az ügyeletes házi gyerekorvos küldte be. Miután újból visszavitték a gyereket, az orvosok jó általános állapotra hivatkozva az alapvető vizsgálatokat és kezeléseket nem végezték el rajta. A perben felkért szakértő véleménye szerint a folyamatosan köhögő, hányó és romló általános állapotú kisgyerek halála elkerülhető lett volna.
A házi gyerekorvos által megállapított diagnózis szövődményes bárányhimlős és heveny légcsőgyulladás volt, amire első körön antiallergiás cseppek használatát rendelte el. A kiütések kialakulásakor az általános állapota nem volt rossz a kisfiúnak, amikor hőemelkedése lett, akkor vitte vissza azonnal az édesanyja az orvoshoz. A települési gyerekorvos ismét megvizsgálta a kisfiút, és az ellátási lapon feljegyezte, hogy a gyerek lázas, a kiütései „nagyon csúnyák”. A gyermeknél bárányhimlőt kórismézett, mentolos hintőport és immunrendszert erősítő gyógyszert írt fel.
A látogatás utáni napon kezdett a fiú állapota rohamosan romlani, így miután az ügyeletes háziorvos megvizsgálta – a feljegyzett tünetek: testszerte különböző állapotú varicellás erupciók, nyelve nedves, torka minimálisan vérbővebb, garatfalon 1–1 hólyag, tüdő tiszta - a gyermek azonnali kórházi osztályos felvételét kérte.
Miután megérkeztek a kórház ambulanciájára az orvos azt állapította meg, hogy a gyereknek kiszáradásra utaló tünete nincs, állapota megnyugtató, súlyos beteg benyomását nem kelti, ezért hazamehet. Javaslatnak annyit rögzített, hogy 1-2 órát nulldiétáztassák, kis adagokban adjanak neki vizet, sós kekszet, illetve ropit. Ha hányna akkor jöjjenek csak vissza, ha panaszmentes a gyerek, akkor elég csak a gyerekorvoshoz visszavinni.
Még aznap visszakerültek a kórházba, mivel a kisfiú hányt. Felvették a gyereket, ám fizikai vizsgálat nem történt, csak vizelet gyorstesztet végeztek, ami nem mutatott a gennyen és magasabb albumin (fehérje fajta) szinten kívül mást. A vitális paraméterei jól voltak. Későbbi laboreredmények alapján gyulladásos és fertőzéses folyamatokat állapítottak meg, így 13 csepp láz- és gyulladáscsillapítót adtak be neki, illetve infundálták éjszakára, hogy legyen elég folyadékutánpótlása.
A láz miatt bent tartották megfigyelésen, de a folyamatos monitorozás sok esetben hiányos volt. Akadt olyan alkalom, amikor felügyelet nélkül egy rezidens látta el a beteget, illetve rá volt osztva az adott osztály, de huzamosabb ideig nem tudott jelen lenni, mivel az osztályvezető főorvos az általa szervezett konferencián való részvételre kötelezte. Nem sokkal később a gyerek állapota még rosszabb lett és sokkos állapotba került. Hiába szállították át a pécsi klinikára, ahol negyven percen keresztül próbálták újra éleszteni, de az életét már nem lehetett megmenteni.
A család pert indított, amit 2022 tavaszán a Szekszárdi Törvényszék jogerősnek ítélt és elfogadta a pénzbeli kompenzációs kérelmet. A kórház azonban eltúlzottnak ítélte meg a sérelmidíj nagyságát és azt mondta „a háziorvosi kórdokumentáció alapján elhúzódó gyászreakció esetükben nem állapítható meg”. Ezene felül kórház úgy ítélte, hogy mulasztás nem történt, a helyzetet a beteg állapotának megfelelően kezelték. Erre azonban azóta rácáfolt az igazságügyi szakértő és az orvosszakmai szabályok többszörös megsértését mondta ki.
A 24.hu megkereste az Országos Kórházi Főigazgatóságot (OKFŐ), hogy milyen hozadékai lettek az ügynek, Azt nyilatkozták, hogy a kompenzációs díjat kifizették, az orvos, aki felvette a gyereket és a rezidens sem dolgoznak már a szekszárdi kórházban.
ÁNTSZ adatok
|
Minden évszakban, de ősszel az iskolakezdéskor különösen megsokszorozódnak a betegségek számai. A múlt heti ÁNTSZ adatok szerint a bárányhimlőnek (varicella) 23 új regisztrált megbetegedője volt. Az idei évben idáig 8 969 esetet jelentettek be.
|