szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Férjével először Kanadába, 2022-ben pedig az Egyesült Arab Emírségekbe költözött Scheibli Tímea, aki a hivatását egy pillanatra sem hagyta maga mögött, és Abu Dhabiban hétvégi magyar iskolát alapított. A hiánypótló intézménybe mi is ellátogattunk.

Világszerte körülbelül 260 hétvégi magyar iskola vagy egyéb gyermekközösség működik, ezek nagyjából 11 ezer külföldön élő magyar gyerek foglalkoztatásáért felelnek hétről hétre. Működik magyar iskola például a spanyolországi Zaragozában, az írországi Waterfordban és Rómában is, de a kulhonimagyarok.hu térképét böngészve találtunk ilyen intézményeket és közösségeket Kanadában, Ausztráliában és szerte az Egyesült Államokban.

"Legutóbb Szingapúrban és Tokióban jött létre hétvégi iskola, de Szófiában is hoztak létre ottani magyarok egy ilyen tanintézetet" - számolt be róla Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára áprilisban a VII. Hétvégi Magyar Iskolák Találkozóján.

Az államtitkár a rendezvényen azt mondta; egyes helyeken öt-tíz gyerek jár hétvégi magyar iskolába, máshol akár két-háromszáz külföldön élő magyar diákkal is foglalkoznak, akiket - mivel a hétköznapokban valamilyen külföldi rendszerű iskolába járnak - magyarul tanítanak írni és olvasni, megismertetik őket a magyar történelemmel, valamint a jeles napokkal, magyar hagyományokkal és szokásokkal.

Egy ilyen hétvégi magyar iskolát működtet az Egyesült Arab Emírségekben, azon belül is Abu Dhabiban élő Scheibli Tímea is, aki a diplomáját a mostani Nyíregyházi Egyetemhez tartozó Bessenyei György Tanárképző Főiskolán szerezte meg, majd 18 év tanítás után a férjével és a gyerekével Kanadába költözött. Itt csöppent bele az 1957 óta Edmontonban működő Szent Imre Akkreditált Magyar Iskola életébe.

"Fontosnak tartom a diaszpórában, vagyis külföldön élő magyar gyerekek anyanyelvének ápolását és azt, hogy aktív részesei legyenek a magyar közösségeknek" - meséli Tímea az Eduline-nak.

Az edmontoni intézmény egyike azoknak a hétvégi magyar iskoláknak, amik viszonylag nagy létszámban fogadnak gyerekeket. Honlapjuk szerint óvodás, vagyis 3-5 éves gyerekekből álló csoportjaik, valamint iskolás, 6-13 éves gyerekek alkotta "osztályokat" is oktatnak Kanadában, a Szent Imre Magyar Római Katolikus Templom épületében.

 

Ennek az iskolának lett 5 év tanítás után, 2021-ben a vezetője Tímea, aki a férjével körülbelül egy évvel később, 2022-ben az Egyesült Arab Emírségek második legnagyobb városába, Abu Dhabiba költözött. Emiatt egy időre elszakadt a tanítástól, úgy döntött azonban, hogy a saját kezébe veszi a szívéhez közel álló ügyet.

"Az első néhány hét elfoglaltságai után elkezdtek hiányozni a gyerekek és a munkám. Ekkor úgy döntöttem, hogy a Magyarok Abu Dhabiban nevű Facebook-csoportban megkérdezem, lenne-e igény hétvégi magyar iskolára az itt élő magyar családok gyerekei számára" - mondja.

Megragadták a lehetőséget

Scheibli Tímea hétvégi magyar iskolája előtt az Egyesült Arab Emírségekben nem működött semmilyen magyar rendszerű, vagy magyar nyelvű intézmény az ott élő gyerekek és családok számára, holott - mint kiderült - igény lett volna rá.

"Nagyon megörültünk, amikor Timi felvetette a hétvégi magyar iskola ötletét. A saját otthonában fogadja a gyerekeket, családias környezetben. A kiscsoportos foglalkozások alkalmával szívvel-lélekkel tanítja őket, nemcsak írni és olvasni, hanem nagy hangsúlyt fektet a magyar kultúra megismerésére is" - meséli az egyik kislány, Emma édesanyja.

 

A kínálkozó lehetőséget azonnal megragadták a szülők. Sőt, Tímea bejegyzését látva Abu Dhabi magyar nagykövet helyettese, Márton László - aki egyébként földrajz szakos tanár - is a támogatásáról biztosította a magyar iskolát és felajánlotta, hogy tart egy rendhagyó honismereti földrajzórát a gyerekeknek.

Mellette pedig az Abu Dhabiban élő magyar nyelvű közösség is hozzájárult az intézmény megvalósulásához. A nagyobb, régebb óta külföldön élő magyar családok többek között például magyar nyelvű könyvadományokkal, társasjátékokkal segítették az intézmény létrejöttét.

"A közösségépítés valahol pontosan itt kezdődik, az összefogással és a szülők, valamint a nagykövetség támogatásával. Ezért nagyon hálás vagyok nekik, hiszen ők teszik lehetővé, hogy fejlődjön az intézmény, és egyre több, egyre változatosabb programokon vehessenek részt az itt élő magyar gyerekek"

- mondja Timi.

Mivel vegyes a korosztály, Tímea pedig egyedül tanítja a gyerekeket, ezért az életkori sajátosságoknak és a gyerekek tudásszintjének megfelelően játékos formában és feladatokkal készül az órákra. Péntekenként a nagyobb gyerekeket, szombatonként egy óvodás csoportot fogad az otthonában. Itt a kicsiknek leginkább mondókák, körjátékok és kézműves foglalkozások mellett igyekszik erősíteni a magyar nyelvtudását és az ismereteiket, míg a nagyobbakkal már nagy hangsúlyt fektet a helyesírásra, valamint a népi hagyományok és szokások ismeretére is.

 

Az Eduline-nak nyilatkozó szülők szerint ez azért is rendkívül fontos és hasznos, mert hétvégi magyar iskola hiányában a magyar nyelvtan és helyesírás elsajátítását a szülőknek kellene megtanítani a sokszor már külföldön született, gyakran két- vagy többnyelvű gyerekeiknek, akik a hétköznapokban a tanulmányaikat külföldi rendszerű iskolákban végzik.

A magyar nyelvtani és helyesírási szabályok átadása ugyanakkor szakirányú, vagy pedagógiai végzettség hiányában nehéz feladat lenne a szülőknek. Tímeánál viszont mindezeket játékos formában, szakember segítségével sajátíthatják el az Abu Dhabiban élő gyerekek, miközben a hétvégi magyar iskola a szülőket is összekovácsolja. Amíg várakoznak a gyerekeikre, gyakran együtt kávéznak, a szabadtéri, játszótéren tartott órákon pedig gyakran ők is részt vesznek. Így, bár távol Magyarországtól, de mégiscsak mindannyian részesei egy kis magyar közösségnek.