szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Előrébb vegyem a biztosabbnak tűnő középiskolát? Ha több helyre is elegendő pontom van, akkor választhatok közülük? Lehet új tanulmányi területet felvenni a listára? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

Ha kilencedik osztályba készültök, vagy esetleg hat- vagy nyolcosztályos középiskolába, már nem sok időtök maradt arra, hogy változtassatok a középiskolák sorrendjén, erre ugyanis csak április 10-ig van lehetőségetek a KIFIR rendszerben, amelyhez a módosító tanulói adatlapot kell kitöltenetek.

Mit lehet módosítani?

Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a listán lévő iskolák és tanulmányi területek sorrendjét megváltoztathatjátok. Ha például az egyik iskola a felvételi eljárás során szimpatikusabbnak tűnt, vagy időközben meggondoltátok magatokat, akkor érdemes azt előrébb venni.

Arra is van lehetőségetek, hogy a már megjelölt iskola új tanulmányi területét felvegyétek, de ehhez előtte egyeztetnetek kell külön az adott középiskolával.

Az egyeztetés tényét a középfokú iskolának az eredetileg benyújtott jelentkezési lapon fel kell tüntetnie.

-  figyelmeztet az OH.

Vegyétek feltétlen figyelembe, hogy ha kitöltitek a módosító tanulói adatlapot, akkor az eredeti tanulói adatlapotok érvényét veszti.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es középiskolai felvételiről

Új iskolát fel lehet venni?

Fontos, hogy új iskolát (és annak tanulmányi területét) nem tudtok a módosító tanulói adatlapon megjelölni, és nem tudjátok törölni a tanulói adatlapon megjelölt tanulmányi területeket sem. Ha valahova mégsem szeretnétek bekerülni, érdemes a listátok végére tenni.

A biztosabb helyet érdemes előrébb sorolni?

Röviden: nem. Ennek ellenére az Oktatási Hivatalnál évről évre azt tapasztalják, hogy ebben az időszakban a jelentkezők egy része a bizonytalanabbnak ítélt iskolákat/tanulmányi területeket hátrébb, míg a biztosnak tűnő lehetőségeket előrébb sorolja.

Azonban mielőtt a biztosnak gondolt helyet előrébb, a bizonytalanabbat pedig hátrébb soroljátok, jó, ha tudjátok, hogy a rangsorolás algoritmusa kizárja annak a lehetőségét, hogy az adott intézmény adott tanulmányi területéről kiessetek csak azért, mert az adott tanulmányi területet későbbi helyen jelöltétek meg.

Egy adott iskola adott tanulmányi területén egy jobb teljesítményt elért tanulót, ha őt még nem vették fel egy általa inkább preferált (előrébb sorolt) másik tanulmányi területre, nem előzhet meg a felvételnél egy itt rosszabb eredményt elért tanuló.

-  írja az Oktatási Hivatal.

Mikor érdemes változtatni a sorrendben?

Akkor célszerű módosítanotok a sorrenden, ha például jó eredményt értetek el a felvételin, több iskolába is bekerülnétek, de menet közben például az eredetileg harmadik helyen megjelölt suli szimpatikusabbak tűnt az elsőnél, így inkább ott folytatnátok ősztől a tanulmányaitokat.

Abban az esetben is érdemes a sorrenden változtatnotok, ha nagyon szeretnétek az álomiskolába járni, azonban az eredetileg megjelölt tanulmányi területen hátrébb álltok az ideiglenes felvételi jegyzékben. Ha viszont úgy látjátok, az iskola egy másik tanulmányi területén nagyobb esélyetek lenne a bejutásra, ezután egyeztettek az intézménnyel. Ha az igazgató beleegyezik a módosításba, akkor felvehetitek a listátokba az új tanulmányi területet.

Azt is érdemes észben tartanotok, hogy jelentkezők felvételi jegyzéke a módosító időszakban kiegészülhet olyanokkal, akik a megjelölt új tanulmányi területen az elért eredményük alapján a rangsorban előrébb szerepelnek, mint a normál jelentkezési időszakban megjelölt tanulmányi területeiken.

Kinek kell kitölteni a módosító tanulói adatlapot?

A módosító tanulói adatlapot a nyolcadikosok esetében az iskola szervezi meg, míg a 6 vagy a 8 osztályos gimnáziumba jelentkezőknél egyénileg a szülő töltheti ki ügyfélkapus azonosítással online, ha eredetileg is így adtátok be a jelentkezést. Ebben az esetben nem kell a dokumentumot kinyomtatni és postára adni.

Ha az egyéni jelentkezésnél nem ügyfélkapuval adtátok be a jelentkezést, akkor most is az online kitöltés után kinyomtatva április 10-ig postára kell adnotok a módosító tanulói adatlapot az Oktatási Hivatal alábbi címére: 9001 Győr, Pf. 694.

Mikor derül ki hivatalosan, hogy felvettek-e?

Az Oktatási Hivatal április 12-ig elküldi a középfokú intézményeknek a hozzájuk jelentkezett diákok listáját ABC sorrendben. Ezt követően a módosító tanulói adatlapok alapján április 17-ig kiegészíti a jelentkezettek listáját. Ezután a középiskolák igazgatói pedig az ideiglenes felvételi rangsort április 22-ig juttatják el a Hivatalnak, amely a végeredményt az igazgatói döntések és a tanulói adatlapok egyeztetése alapján alakítja ki és küldi el a középiskoláknak.

A sikeres felvételről vagy elutasításról szóló határozatokat a kiválasztott középiskoláktól 2024. május 2-án kapjátok meg.

Mi történik akkor, ha egyik középiskolába sem vesznek fel?

Amennyiben egyik megjelölt suliba se kerültetek be, május 6-án indul a pótfelvételi eljárás, amelynek keretében azokba a középiskolákba lehet jelentkezni, ahol a férőhelyek kevesebb mint 90 százalékát töltötték fel.

A középiskolai pótjelentkezésről részletesen ebben a cikkünkben foglalkoztunk: