A Kisvárdai Tankerületi Központ vette át a Beregdarócon, Gemzsén, Gulácson és Tiszaszentmártonban működő Wesley János Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartását.
„A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) nem szüntetett meg iskolát a beregi régióban, hanem a gazdasági kényszerhelyzet miatt új fenntartónak engedte át a helyi intézményeket” - nyilatkozta a Telexnek Iványi Gábor egyháza.
A MET a Klebelsberg Központ január 10-i közleményére reagált, ami szerint a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség közgyűlése a gyürei székhelyű, Beregdarócon, Gemzsén, Gulácson és Tiszaszentmártonban működő Wesley János Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola megszüntetése mellett döntött, a megszüntetés időpontját pedig 2023. december 31-én, vagyis a tanév közepén volt.
A hírekre reagálva Iványi Gábor egyháza azt írja, ez ebben a formában nem felel meg a valóságnak, ugyanis az iskolák nem zártak be, továbbra is azokban az épületekben és azokkal a pedagógusokkal működnek tovább, ahol és akikkel eddig, mindössze annyi változik, hogy a továbbiakban a Kisvárdai Tankerületi Központ fenntartásában.
A fenntartóváltás mellett egyébként a a helyi református lelkészek is kampányoltak és Maruzsa Zoltán államtitkár is azt erőltette, hogy a MET kérje a Klebelsberg Központtól az iskolák átvételét.
Erre az "egyházi státusz alkotmánysértő elvételéből adódó forráshiány", és a 2023 nyara óta gyakorlatilag teljesen elvont normatív támogatás miatt volt szükség, amik miatt 2023 októberében az érvényes jogszabályokat követve az egyház jelezte a régió intézményeinek működésképtelenségét a Kormányhivatal felé, aminek ilyen esetben kötelessége vizsgálatot indítani, és indokolt esetben megvonni a működési engedélyt.
„Amíg vártuk a hivatal válaszát, a helyi oktatási ingatlanok tulajdonosai, az önkormányzatok, illetve a tanárok jelezték a MET felé, hogy fenntartóváltást szeretnének az anyagi bizonytalanságra hivatkozva. A Kormányhivatal csak december elején reagált a megkeresésünkre. A MET olyan tárgyalást kezdeményezett, ahol minden érintett fél képviselteti magát, erre december 14-én került sor a Belügyminisztérium, a Kormányhivatal, a Kisvárdai Tankerületi Központ, az iskolák és az önkormányzatok képviselőinek részvételével”
– tudatta a MET, hozzátéve, hogy a gyerekek és pedagógusok érdekeit szem előtt tartva először a normatív támogatás odaadását kérték, hogy az iskola továbbra is a fenntartásukban maradhasson, ez azonban nem történt meg.
„Mostantól a Kisvárdai Tankerületi Központ és a BM rendelkezik majd azzal az anyagi forrással, amivel mi is tovább tudtuk volna működtetni őket” - írják.