szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A szeptemberi iskola- és óvodakezdés óta nagy számban találkoztunk náthás, vírusos, influenzaszerű megbetegedésekkel. Az őszi szünet egy kis csendesedést jelentett a közösségi fertőzések számára, most viszont ismét kezd emelkedni az esetszám – mondta Dr. Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Országos Érdekképviseleti és Szakmai Egyesületének elnöke, aki a megelőzési praktikákra is kitért.

"Idén később kezdődik az influenzaszezon, ez részben a nyáriasan meleg időjárásnak is köszönhető. Cserébe sajnos magasabb esetszámok várhatók. A déli félteke sajátosságai általában visszaköszönnek nálunk is: idén ott is későbbi kezdet, de magasabb esetszámok jellemezték a járványt, így mi is valami hasonlóra számíthatunk" – számolt be róla az Eduline újságírójának a Házi Gyermekorvosok Országos Érdekképviseleti és Szakmai Egyesületének elnöke.

Ilyen járványok terjedtek az iskolákban
A COVID miatt elmaradtak a közösségi fertőzések: skarlát, kéz-láb-száj és streptococcus fertőzések is terjedtek a 2022/23-as tanévben. Ősszel pedig a tanév mellett a náthaszezon is elkezdődött - ilyen vírusok terjedtek akkor. Szeptemberben két iskolában is tömeges gastroenteritis járvány ütötte fel a fejét, emiatt fertőtleníteni kellett az érintett intézményeket. A betegségekkel, járványokkal kapcsolatos további cikkeinket ezen a linken éritek el.

Influenza: milyen tünetek jelentkezhetnek?

A magas láz, izomfájdalom, általános rossz közérzet, de akár a hányás-hasmenés is az influenza tünete lehet. A lappangási ideje hosszú. A gyerekek sokáig tudják terjeszteni a vírust. Ha valaki megfertőződik, előfordulhat, hogy eleinte semmilyen tünete nincs, ezért továbbra is jár óvodába, iskolába, ahol a  többiek elkapják tőle a fertőzést. Ráadásul a kicsik a gyógyulást követő 7-10 napban is hordozhatják a vírust. Általában a gyerek az, aki a közösségből hazaviszi az influenzát, otthon pedig megfertőződhetnek a szülők, nagyszülők – emiatt is fontos szerepe van a gyerekek védelmének.

Még nem késő felvenni a védőoltást

"A védőoltás a gyerekeket nemcsak magától az influenzától, hanem a szövődményeitől is megvédi. Az influenza után találkozunk elhúzódó légcsőhuruttal. A középfülgyulladásos betegségeknek pedig akár a 40-50 százaléka az influenzát követően alakul ki. Érdemes tudni, hogy a gyerekeknek szóló védőoltások négykomponensűek, tehát akár négy egymás utáni influenzás megbetegedéstől is megvédi azt, aki be van oltva"

- emelte ki az egyesület elnöke. Hozzátette: tavaly az influenzavírus nagyobb számban fordult elő, mint idén, és a súlyos nehézlégzést okozó vírus (RSV) is magasabb esetszámot eredményezett, majd jött egy Covid-hullám, szintén ráépülve az influenza fertőzésekre. Azoknál a gyerekeknél, akik egyszerre ezek közül legalább kettőt elkaptak, jobban elhúzódott a betegség.

Dr. Havasi Katalin megjegyezte, hogy koronavírusos esetek most is vannak, de a jelenlegi variáns tünetek alapján nehezen különíthető el bármelyik másik őszi vírusfertőzéstől. Egyelőre semmilyen külön intézkedést nem igényel, ha valakiről kiderül, hogy fertőzött. Azt még nem tudni, hogy majd január végén – amikor a klasszikus csúcsa van az influenzának –  milyen lesz a koronavírus-helyzet, vagy lesz-e egy olyan mutáció, amelyik esetleg több betegséget hoz.

Sok vírusos hasmenéssel találkozunk. Egy fél napig hányinger vagy hányás jelentkezik, utána pedig hasmenés. Nem mindig tudjuk beazonosítani, hogy pontosan melyik vírus okozza

– fejtette ki az elnök, aki szerint ez a vírus az őszi szünet előtt nagyobb számban fordult elő. A hányós-hasmenéses fertőzésen szerencsére hamar túlesnek a gyerekek, de aki elkapja, annak a környezetében valószínűleg többen is lebetegednek, mert ez a vírus az influenzához hasonlóan már a lappangási időben fertőz.

2022 őszén nagy számban találkoztunk kéz-láb-száj vírus tüneteivel is, feltehetően ezalatt sokan váltak védetté, ez az oka annak, hogy az idén kevesebet látunk ebből a betegségből.

A hagyományos védőoltásoknak is nagy szerepük van, főleg a veszélyeztetetteknél

Kik a veszélyeztetettek? Életkoruknál fogva az öt év alatti gyerekek, a 65 év feletti felnőttek és a krónikus betegek nagyobb kockázattal bírnak, könnyebben elkapják a vírusokat és több szövődményre is számíthatnak. Fontos, hogy megelőzzük az influenzát, azért is, mert ezzel a következő betegséget is meg tudjuk előzni: a ráépülő felülfertőződést, és a szövődményeket – figyelmeztet a doktornő.

Az egészséges gyerekeknek pedig 2 és 18 éves kor között már rendelkezésre áll orrspray formájában felvehető influenza elleni védőoltás is. Sokan azért nem adatják be a védőoltást, mert a gyerek sír, fél a tűtől, így számukra ez egy kényelmes lehetőség, hogy mégis védjék a gyereket és a családtagokat is.

Megelőzési praktikák az oltáson túl

"Vannak tévhitek, hogy minél több vitamint szed valaki, annál védettebb a betegségekkel szemben. A vegyes táplálkozás, a normál vitaminellátottság mindenképpen fontos az egészség megtartásához, de a tízszeres, százszoros vitamin adagokról  bebizonyosodott, hogy nem segítenek, sőt előfordul, hogy ártanak is" – mondta Dr. Havasi Katalin.

A doktornő arról is beszélt, hogy nagyon fontos – a koronavírus óta talán jobban figyelünk rá – a higiéniai szabályok betartása. Tüsszentés, köhögés, orrfújás során használjunk zsebkendőt, utána mindenképp mossunk kezet.

"Fontos, hogy a gyerekek már otthon elsajátítsák ezeket az alapvető higiéniai szokásokat, nagyon bízom benne, hogy az iskolában is esik róla szó"

– mondta.

A további betegségek megelőzésében segíthet az is, ha elsőkörben telefonon keresik fel a szülők a háziorvost, és ilyen formában beszélik meg, hogy milyen kezelés szükséges. Vannak esetek – mint egy hányásos vírus – amikor az otthoni pihenéssel és a megfelelő kezeléssel sokkal jobban jár a gyerek. Természetesen, ha a tünetek olyan súlyosságúak, hogy szükséges az orvosi vizsgálat, akkor mindenképpen látogassanak el a rendelőbe, ehhez kérhetnek időpontot a háziorvostól telefonon.

A koronavírus-járvány utáni időszaknak egy nehezebben elfogadott, de pozitív hozadéka, hogy a gyermekváróban nem találkozik húsz-harminc gyerek egymással, és nem cserélik ki a különböző vírusaikat, vagy egy már félig meggyógyult gyerek nem szed össze még három új vírust, mire hazaér az orvosi ellenőrzésről. Az időpontra érkezésnek nagy előnye, hogy legalább abban biztosak lehetünk, hogy nálunk nem kapnak el újabb betegségeket a gyerekek – mondta az elnök.