szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Milyen nehéz lehet egy gyerek iskolatáskája? Jövőre akár ingyenes is lehet a jogosítványszerzés a középiskolások számára. Nyelvoktatás Máltán és két magyar is megkapta a Nobel-díjat. Ezek voltak október első hetének legfontosabb hírei.

A következő tanévtől ingyenessé válhat a jogosítványszerzés a középiskolások és a szakképzésben tanulók számára

Az őszi ülésszakban tárgyalja a Parlament a középiskolások és a szakképzésben tanulók ingyenes jogosítványszerzését. "Az állam a középiskolában tanulók részére ingyenesen biztosítja a „B” kategóriás közúti járművezetői engedély megszerzéséhez a közlekedési alapismeretek és gyakorlati vizsga letételéhez szükséges ismeretek elsajátítását. A szülő, a törvényes képviselő vagy a nagykorú tanuló döntésével visszautasíthatja a képzésben részvételt" - olvasható a törvényjavaslatban, amely a tervek szerint a következő tanévben lép majd életbe.

Bár a tervezettel kapcsolatban az autósiskolák még nem kaptak tájékoztatást, így nem tudni, hogy ennek a kivitelezési módja milyen formában valósulna meg. Ha elfogadják a javaslatot: az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezetének elnöke szerint lehet, hogy az érintett korosztály emiatt most kivár, és csak a program életbeléptekor kezdi meg a tanfolyamot, emiatt elképzelhető, hogy lesz egy időszak, amikor visszaesik a jelentkezők létszáma, majd pedig megnő.

Mutatjuk  a hónap legfontosabb dátumait:

 

 

Karikó Katalin kapta az orvosi Nobel-díjat

Karikó Katalin biokémikus, kutatóbiológus, a koronavírus elleni mRNS-alapú vakcina egyik fejlesztője kapta idén a Nobel-díjat, Drew Weismannal, amerikai mikrobiológussal közösen. A díjakat, amelyek mellé 10 millió svéd korona (375 millió forint) jár. A hétfői orvosi-élettani Nobel-díjak bejelentése után kedden a fizikai kategória kihirdetésével folytatódott a sor. A díjazottak között szerepel a magyar és osztrák állampolgársággal rendelkező, Németországban élő Krausz Ferenc is, aki a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatójaként dolgozikA szokásoknak megfelelően az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján, december 10-én adják át.

Mikor lesz iskolaérett a gyerek? Utánajártunk

A nagycsoportosok szüleinek nemsokára dönteniük kell, hogy maradjon-e még egy évet az oviban, vagy inkább menjen iskolába a gyerek. A helyzetet nehezíti, hogy 2020-tól a tankötelezettség halasztását az Oktatási Hivatalnál kell kérvényeznie a szülőknek. Azoknak a gyerekeknek ugyanis, akik 2024. augusztus 31-ig betöltik a hatodik életévüket, 2024 szeptemberben el kell kezdeniük az általános iskolát.

Fejlesztőpedagógust kérdeztünk a témával kapcsolatban, aki szerint ha egy gyerek idő előtt megy iskolába, rengeteg kudarc érheti, és teljesen elmehet a kedve a tanulástól.

Az iskolaérettség sok tényezőtől függ. A fejlesztőpedagógus elmondta, hogy egy nagyjából 120 centis, 20 kilós gyerek feltehetően bírni fogja az iskolával járó terhelést. Ha a fogváltás is megindul, az jó jel, mert az idegrendszer állapotáról ad tájékoztatást. Az ép vagy a szükség esetén korrigált érzékszervi észlelés is fontos. Ha a gyerek jól lát, hall és tisztán beszél, akkor a későbbiekben kisebb eséllyel alakul ki nála valamilyen tanulási zavar.

A teljes cikket itt olvashatjátok:

 

Máltai tudósításunk: megnéztük milyen külföldön a nyelvoktatás

2021-ben közel 28 ezer diák tanult Máltán, ahol összesen 137 ezer hetet töltöttek nyelvtanulással. A számok ráadásul folyamatosan növekednek és évről évre egyre több, zömében 18-25 év közötti nyelvtanuló érkezik az országba, aminek két szigetén, Máltán és Gozón összesen 35 nyelviskola kínál számukra hosszabb vagy rövidebb, általános, intenzív, szakmai vagy nyelvvizsgára készítő angol nyelvkurzusokat.

Málta népszerűsége kapcsán Kovács Krisztinát, az egyik máltai nyelviskola munkatársát kérdeztük. Elmondása szerint a kinti nyelvtanulás a kurzusok árai és a kinti megélhetés alacsonyabb költségei miatt felkapott.

„Málta kialakított egy komoly iskolai oktatási rendszert, felfedezve azt, hogy ez egy jó üzleti lehetőség, hiszen a hivatalos nyelvek közé tartozik az angol. Mondhatják tehát azt, hogy anyanyelvi tanárok oktatnak, mindezt ráadásul magas színvonalon teszik, hiszen bizonyítvány szükséges annak igazolására, hogy megfelelő képesítéssel rendelkező nyelvtanárok”

- mondta Krisztina, akivel az egyik helyi nyelviskolában találkoztunk.

Napokon belül indulhat a keresztféléves felvételi

 

Átlagosnak számít a 8,6 kilós iskolatáska?

Egy olvasónk által beküldött kép miatt megkérdeztük a szülőket, hogy náluk milyen nehéz iskolatáskát cipelnek nap mint a nap a gyerekek. A válaszokból kiderült, hogy a legtöbb magyar diáknak 6-9 kg-ot nyom az iskolatáskája. Természetesen nem mindegy, hogy ezt a súlyt egy 7 vagy egy 14 éves cipeli.

Bár az egészségügyi szakmai állásfoglalás szerint az iskolatáska súlya nem haladhatná meg a gyermek testtömegének 10 százalékát, a mérések szerint már a másodikosok is testsúlyuk 16-18 százalékát vitték a hátukon. Az úszásoktatásban is részesülő ötödikesek terhe pedig megközelítette a tíz kilogrammot, a testsúlyuk 22-25 százalékát.

Fontos tudni a szülőknek, hogy 2004 óta jogszabály rögzíti, milyen nehéz lehet az iskolatáska. Ennek értelmében az alsósok heti órarendjét úgy kell kialakítani, hogy az egyes tanítási napokon használt tankönyvek tömege a három kilogrammot ne haladhassa meg. Ha ez mégsem jön össze, akkor a szülők jogosan fordulhatnak ezzel a problémával az iskola felé. Ami azért is fontos, ugyanis már kimutasáok születtek arról, hogy a nehéz iskolatáskák hosszútávon hátfájást és gerincferdülést okozhat a diákoknál.