szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A legalacsonyabb havi fizetés 515 ezer forint, de a legkiválóbb szakemberek akár kétmillió forintot is kereshetnek.

3150 euro, vagyis közel 1,2 millió forint - átlagosan ennyit keres havonta egy Németországban dolgozó gyógypedagógus a worldsalaries.com összesítése szerint.

Természetesen ennél lehet kevesebbet és többet is keresni, a bérezést főként a szakmai tapasztalat, a képzettség, valamint sok esetben a helyszín alapján állapítják meg. A szakportál információi szerint mindezek alapján a legalacsonyabb havibér ebben a szakmában 1345 euro, vagyis 515 ezer forint körül alakul Németországban, de vannak olyan szakemberek is, akiknek a havibére meghaladja az 5000 eurot, ami mai árfolyamon átszámítva közel kétmillió forint, ami tartalmazza a pótlékokat és a bejárás esetleges költségeit is.

Ezzel szemben Magyarországon a státusztörvény alapján írt új szerződések szerint a pedagógusok - beleértve a gyógypedagógusokat is - bértáblája a következőképp alakul:

  • Gyakornok: 440 000 Ft.
  • Pedagógus I: 440 000 - 1 065 000 Ft.
  • Pedagógus II: 440 000 – 1 135 000 Ft.
  • Mesterpedagógus: 520 000 – 1 365 000 Ft.
  • Kutatótanár: 640 000 – 1 470 000 Ft.

A törvény szerint a pontos összeg meghatározásában nálunk is számít a munkatapasztalat, az önkéntesen vállalt extra feladatok mértéke, valamint az is, hogy mennyire számít "hiányszaknak" vagy hiányszakmának az, ami az adott pedagógus feladatkörébe tartozik. Így - állítólag - Magyarországon is kereshetnének a gyógypedagógusok (és a tanárok, tanítók is) havi egymillió forint fölött, a valóság azonban másról árulkodik.

Egy gyógypedagógus a napokban ugyanis éppen arról számolt be, hogy az új törvény alapján írt munkaszerződése szerint mindössze bruttó 21 forinttal emelkedik 2024. január 1-től a havi fizetése. Az Eduline olvasói azonban azt jelezték; van, akinek még ennyivel sem.

"Például nekem úgy maradt ugyanannyi a fizetésem forintra, hogy kaptam még egy órát" - írja egy olvasónk, aki azt is hozzátette, hogy az illetménye 13 forinttal, az ágazati szakmai pótléka pedig további 4 forinttal emelkedett, ami összesen 17 forintos "fizetésemelést" jelent.

Valójában viszont - a plusz egy óra miatt - a fizetése inkább csökkent, mintsem emelkedett.