Sok pedagógus már megkapta a státusztörvény szerinti munkaszerződését, amiből kiderült mennyivel nőtt a fizetésük.
"Nálatok is plusz 5% a tanker új "ajánlata?" - kérdezte egy pedagógus a Tanárblog - oktatási hírcsatorna Facebook-csoportban. A válaszokból kiderült, hogy nem mindenki volt ilyen szerencsés. Akadt olyan tanár, aki miután kézhez kapta az új szerződését, és meglátta, mennyit fog keresni, majdnem elsírta magát.
Fontos megjegyezni, hogy a státusztörvény szerint az alábbiakban alakulnak az egyes fizetéssávok:
- Gyakornok: 440 000 Ft.
- Pedagógus I: 440 000 - 1 065 000 Ft.
- Pedagógus II: 440 000 – 1 135 000 Ft.
- Mesterpedagógus: 520 000 – 1 365 000 Ft.
- Kutatótanár: 640 000 – 1 470 000 Ft.
Az illetmény összegének meghatározásához számít a szakmai gyakorlat időtartama, hogy az adott pedagógusnak a már meglévő képesítése mellett van-e bármilyen további, a munkakörében hasznosítható képesítése, továbbá az önkéntesen vállalt extra feladatok mértéke, a rendelkezésre álló forrás összege, az általa tanított tantárgyak száma, valamint az is, hogy az általa tanított tantárgy mennyire könnyen vagy nehezen betölthető a munkaerőpiacon. A valóság azonban úgy tűnik, egyelőre mást mutat.
Sok a várhatóan
"Nem 5%, 5 ezer forint. Éppen most faragunk egy feljegyzést a munkáltató számára. Két fontos kifogásunk van. 1. A módosításban az első oldal 3. bekezdés: Várható munkaköre! várható óraszáma! várható bére! munkavégzés várható helye! Tehát lehet, hogy mégsem lesz tanár, nem 40 órában, nem annyiért és nem ott? Feltételes mód hogy lehet egy szerződésmódosításban? Helyesbítsék: munkaköre, óraszáma, garantált bére és a munkavégzés helye. 2. A másik probléma a jogállási törvény 98§ kapcsán az illetmény kiszámításának módja. A módosításban egy várható! összeg szerepel. Esetünkben a várható összeg és az illetmény kiszámolását meghatározó jogszabály között nem látunk kapcsolatot" - írta kommentjében egy másik pedagógus.
A gyakornokok magasabb bért is hazavihetnek
Többen kitértek a gyakornokok fizetésére is. Az ő bérük a státusztörvény értelmében bruttó 440 ezer forinttól indul. A válaszokból kiderült, hiába a tapasztalat, a minősülés vagy a hiánytantárgy tanítása, a pályán több éve lévő pedagógusok fizetése nem sokkal magasabb. Akadt olyan kommentelő, aki pedagógus I minősüléssel, három mesterdiplomával, amelyik közül egy hiánytantárgy, keres majd bruttó 450 ezret. De a kollégája sem járt sokkal jobban: pedagógus II minősítéssel két egyetemi -és két főiskolai diplomával, szakvizsgával csak bruttó 460 ezres fizetésre számíthat.
Ráadásul ha a gyakornok 25 év alatti, akkor az SZJA-mentesség miatt még többet is vihet haza, mint idősebb, rutinosabb kollégája.
"Nem volt arról szó, hogy néznek majd objektív szempontokat, mint pl az eltöltött idő, minősülés, végzettség, tanított tantárgyak stb.?" - tette fel a költői kérdést egy másik pedagógus, aki a mostani helyzetet mérhetetlenül felháborítónak és megalázónak tartja. Volt, aki úgy fogalmazott, nem a gyakornok fizetése magas, hanem a többieké megalázóan kevés.
Néhányan arra voltak kíváncsiak, ismer-e valaki olyan tanárt, aki több mint bruttó 1 milliót visz majd haza, de ilyennel eddig a közel 8 ezer fős csoportban még senki sem találkozott.
Mit tegyen a pedagógus, ha megkapja az új munkaszerződését?
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közösségi oldalán néhány pontban összefoglalta, mit érdemes tenni azoknak a tanároknak, akik már megkapták az új munkaszerződésüket.
Ezek közül az első, legfontosabb, hogy a tájékoztatás átvételén kívül senki semmit ne írjon alá azonnal. Arról, hogy valaki elfogadja-e a státusztörvény alapján írt szerződését, szeptember 29-ig kell nyilatkoznia. Rendkívül fontos alaposan átolvasni, majd átgondolni a szerződést, mert hosszú időre ez fogja befolyásolni a munkafeltételeket, juttatásokat. Ha pedig valaki a szerződésében problémás pontot talál, kérjen a helyi szakszervezettől segítséget.