szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Két héttel a tanévkezdés után, szeptember 15-én 16:30-kor elkezdődött a tanév első nagy tüntetése a tanárok ügyében és a státusztörvény elleni közös fellépés érdekében. A résztvevők az Elvis Presley parkban gyülekeztek és onnan indultak tovább.

 

 

Kezdetét vette a Demokrácia Napi Tüntetés. Az Egységes Diákfront más szakmai- és civil szervezetekkel összefogva 16:30-tól kezdtek gyülekezni a Margit híd budai hídfőjénél. Az előzetes tervek szerint a diákok, tanárok, szimpatizánsok a  Kossuth térre vonulnak, ahol a beszédeket követően csatlakoznak a Fridays For Future klímatüntetéshez, majd a Lánchídon keresztül az alagút végén felállított színpadhoz érkeznek.

A rendőrség gyűlésre hivatkozva több helyen is megállási tilalmat vagy adott esetben lezárásokat rendelt elő.

A követelések között továbbra is szerepelnek:

  • pedagógusok azonnali, 50 százalékos béremelése
  • esélyteremtő nemzeti alaptanterv létrehozása
  • státusztörvény visszavonása

Miért tüntetnek a pedagógusok és a diákok?

A pedagógusok sztrájkkal töltött ideje után, nagyot dobott a csökkenő morálon, mikor tavaly ősszel az Egységes Diákfront (akkori nevén Diákok a Tanárokért) sikeresen egy tízezer fős demonstrációt hozott létre. A diákság támogatása akkor sokat lendített az oktatást helyre állítani akarók lelkesedésén.

Azóta viszont számos másik tényező is felkerült a térképre. A tanárok fellépései és polgári engedetlenségei után a kormány komoly szigort alkalmazott. A kezdeti fenyegetéseket az elbocsátások követték, ami egy igen kétségbeejtő helyzetet teremtett. Végül tavasszal megérkezett a státusztörvény, ami az utolsó csepp volt a pohárban. A törvény bevezetését számos tüntetés követte, ami a Karmelitánál történt kordonbontásba torkollott. A törvény visszavonását azonban nem sikerült elérni, ami számos pedagógus felmondásához vezetett.

Szeptember 15-i tüntetés: elkezdődött

A tüntető tömeg a gyülekező után mintegy ezer fővel, 17:00-kor elindult a Margit híd felé, hogy azon keresztül a Kossuth térre vonuljanak. A hvg.hu tudósítója a tömegben felismerte Pankotai Lilit és Hadházy Ákost is.

A szervezők „hétigenes” szórólapokat osztanak a részvevőknek, amellyel a közelgő népszavazásukra hívják fel a figyelmet. Ugyanis az aHang és az Egységes Diákfront közös összefogással alternatív oktatási népszavazást rendez október végére. Bár már korábban is próbáltak ilyen szavazást indítani, hivatalosan mindegyiket elutasították, így ezt már maguk fogják megszervezni.

 

©
©

A tüntetők a Margit híd jobb felét lezárták, de a villamosok és a buszok továbbra is közlekedhetnek.

©

Sztrájk alapjog!

Fizessétek ki a tanárainkat!

Gyertek velünk!

- ezekkel a felkiálltásokkal halad a tömeg, aminek az első fele már elérte a Kossuth teret.

 

 

©

Minimális rendőri készültség mellett gyülekeztek a demonstrálók a parlament előtti téren, Kossuth-nótát énekelve és „Mocskos Fideszt”-t skandálva. A Rákóczi lovasszobránál felállított színpadon hangzanak el a beszédek.

A Kölcsey egyik kirúgott tanára, Törley Katalin közölte a hírt, miszerint a Pedagógus Egység jövő héten átveszi a Civic Pride díjat. Arról is beszélt, hogy Európában is felfigyeltek már az itthoni tüntetésekre.

Majd azzal folytatta, hogy:

„a demokrácia napja van, demokráciában akarunk élni, de cselekvés, kiállás, szolidaritás nélkül nincs demokrácia.”

 

©

Ezt követően az Egységes Diákfront egy tagja is beszédet mondott, majd a szervezőkkel és a tömeggel együtt elénekelték a Mi vagyunk a grund című dalt. A program következő felszólalója a PDSZ egyik tagja volt, aki a státusztörvény negatív következményeit ismertette.

Rajtuk kívül beszélt még Szilágyi Kitti, a Civil Bázis elnökségi tagja, akit az Egységes Diákfront követett, amelynek tagja a tüntetésben való részvételre buzdított mindenkit, majd hozzátette:

"Én addig nem megyek sehova, amíg ez a mocsadék rendszer odébb nem áll.”

Kicsivel 19 óra előtt bejelentették az Egységes Diákfont tüntetésének lezárását. Ezzel a színpadon átvette a helyet a Friday For Future tüntetése, akik a tervek szerint az Alagút felé vonulnak majd tovább. Ehhez csatlakozhatnak az oktatásért demonstráló résztvevők is.

 

©

A Fridays For Future képviseletében felszólalt fiatal lány elmondta, hogy szervezetük Greta Thunberg hatására indult el, de azért csatlakoztak az oktatási tüntetéshez, mert mindkét ügy a jövőről szól.

Nem sokkal negyed kilenc után az FFF tüntetése is véget ért. Azonban a tömeg nem oszlott fel egyből, az egyik tüntető a színpadra fellépve visszaszámlálást kért. A miniszterelnöknek 10 másodperc haladékot adtak, hogy lemenjen közéjük.

Több résztvevő is a „menjünk fel, le a kordonnal”-t kiabálta, miközben a demonstrálók megindultak a Karmelita kolostor irányába.

Konzultálni jöttünk, jól viselkedünk!

- kiáltásokkal érkeztek meg a Karmelitához, ahol a rendőrök sorfallal állták el az útjukat.

A Társaság a Szabadságjogokért képviselője a rendőröknek arról beszélt, hogy bár ez a tüntetés már spontán alakult ki, nincs joguk elállni a diákok útját.

A kitartó tömeg 20:46-kor megpróbált előrenyomulni, hogy áttörjék a rendőrök alkotta sorfalat. Mivel azonban a tüntetők csak egy kis csoportja mert fizikálisan is szembeszállni a rendőrökkel, ezért a próbálkozásaik nem jártak sikerrel.

Miután egy körülbelül 50 fős csoport egy másik helyet keresve próbált eljutni a kolostorig, hátha ezzel kikerülhetik a rendőröket, újabb torlaszba ütköztek. Ott a megmaradt tömeg elénekelte a Himnuszt és „itt maradunk” skandálással jelezték, hogy nem hajlandóak elhagyni a területet. A BRFK egyik képviselője felszólította a tiltakozókat, hogy a magatartásuk tragédiához is vezethet.

A rendőrség nemrég a honlapján tette közzé az esemény azon részleteit, miszerint „a jogellenesen felvonult csoport a rendőrsorfalat lökdösni kezdte, a rendőrök a balesetveszély elkerülése érdekében többször felszólították őket magatartásuk befejezésére.” Ezenkívül a résztvevők közül, még a Kossuth téren, négy embert vettek észre, akik pirotechnikai eszközt működtettek. Ennek okán a rendőrök intézkedtek és az érintett személyekkel szemben szabálysértési feljelentést fognak tenni - írja a police.hu.

21:35-kor a gyülekezők megmaradt tagjai is befejezték a már nem hivatalos demonstrálást és elhagyták a Karmelita kolostor területét. Így a tüntetés hivatalos és nem hivatalos része is véget ért.