szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A forró ősz egy ráhangolódó demonstrációval kezdődött a Kossuth téren.

Mozgalmasan indult a tanév első napja, bár ez senkit sem ért váratlanul. A szeptember elsejei demonstrációkra régóta készültek a tanárok és a diákok. Totyik Tamás,a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke egy nappal az iskolakezdés előtt úgy fogalmazott, forró ősz elé néznek.
Pénteken Budapesten többek között a Gattyán Györgyhöz köthető Megoldás Mozgalom frappánsan, luxuskabriós felvonulással jelezte, hogy "Tanár nélkül nincsen jövő."

Posted by Megoldás Mozgalom on Friday, September 1, 2023

„A Megoldás Mozgalom az akcióval arra hívja fel a figyelmet, hogy a pedagógushiány több iskolában már a művelődéshez, oktatáshoz való alapjog biztosítását veszélyezteti. A pedagógusok méltatlanul alulfizetettek, a presztízsük megtépázott, a bérük rendezésére tett korábbi kormányzati intézkedések, ígéretek eddig kudarcot vallottak.” - idézi a párt közleményét a Telex.

"Hagyják békén a tanárainkat"

A délután kezdődő Kossuth téri demonstráción a résztvevők gyakorlatilag hangolódtak, készülődtek a szeptember 15-i, demokrácia napi tüntetésre. A délután főszervezője az Egységes Diákfront, a Civil Bázis és a PDSZ volt, de sok más civil szervezet is csatlakozott hozzájuk, amelyek az OKA (Országos Közös Akarat) keretében működnek együtt.

Az Egységes Diákfront képviselője a rendezvényen jelenlévő mintegy ezerfős tömeg előtt arról beszélt: "Hagyják békén a tanárainkat". Vagyis hagyják őket tanítani - üzente a kormányzatnak, amelyet számon is kért, mondván: egész országrészeket, azok diákjait hagyják leszakadni a jelenlegi oktatási rendszerben - írja a hvg.hu.
A Civil Oktatási Platform nevében felszólaló Nahalka István szerint a mostani rendszer nem akar változtatni a jelenlegi oktatáspolitikán. Az egész politikába ez a fajta kormányzati mentalitás van belekódolva, ezért "új rendszerváltásra van szükség".
A délután egyik fontos részeként országgyűlési patkót alakítottak ki a Kossuth téren a szakemberek, civil szervezetek, szakszervezetek, valamint az iskolák képviselői. Így mutatták meg, ők hogyan képzelik el a demokráciát.
OKA: az oktatással kezdenek

Az OKA égisze alatt a civil szervezetek úgy tervezik, hogy az őszi demonstrációkat az oktatás kérdésével indítják, de a későbbiekben többek között az egészségügyi, a szociális problémákkal is szeretnének foglalkozni.

Egyelőre egy négy pontos követeléslistát fogalmaztak meg:

  • azonnali, 50 százalékos pedagógus-béremelés
  • a sztrájkjog alapjoggá minősítése
  • új, esélyteremtő Nemzeti Alaptanterv írása
  • a pedagógus életpályamodell, vagyis a „bosszútörvényt” eltörlése

A Kossuth téren a felszólalásokon kívül számos egyéb kreatív, interaktív program várta a tanárokat, diákokat és a szimpatizánsokat. A rendkívüli osztálytalálkozók keretében számos egykori diák fejezhette ki szolidaritását azzal kapcsolatban, hogy az oktatás alapvető nemzeti ügy és feladat, amelynek célja, hogy jobbá tegye a jövőt.