szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Van, ahol kétkezi segítséget, máshol eszközöket kérnek az iskolák, de olyan intézmények is vannak, amik alapítványokat hoztak létre, mert a tankerületnek nem forrja a szükséges felújításokra és eszközök beszerzésére.

Hiába a fenntartók feladata, számos intézményben a szülők végzik az iskolák nyári festését és karbantartását - derül ki a Népszava cikkéből.

A lap szerint a dorogi Eötvös József Általános Iskola igazgatója már a tanévzáró előtt értesítette a diákok szüleit, hogy szükség lenne a segítségükre az intézmény rozsdás kerítésének a felújításához, amihez munkaeszközöket, flexet, csiszolót és festéket is kért, amit végül ingyen kaptak egy esztergomi cégtől. De „Közösségi kivitelezéssel”, szülők, diákok és tanárok segítségével készülnek a martonvásári Beethoven Általános Iskola belső falfestésére is, amihez az egyik nagyobb áruházlánc közösségi programjához nyújtottak be támogatási kérelmet a Dunaújvárosi Tankerületi Központ helyett. A pályázat végül pozitív elbírálást kapott, a munkálatok megkezdése előtt viszont szavazatgyűjtés lesz. Ebben az időszakban az áruházban vásárlók a vásárlásaik után 1 zsetont kapnak, amit a kihelyezett zsetongyűjtő pontokon dobhatnak be az intézményt támogató pályázati programhoz.

Nem egyedi eset az sem, hogy az anyagköltségeket a tankerület fizeti, a felújítást azonban a szülők végzik, de olyan iskola is van, ahol a karbantartó fest a szülők pénzéből megvásárolt anyagokkal, míg egy Hajdú-Bihar megyei középiskolában egy festőként dolgozó apa intézi a festést olyan festékkel, amit egy másik, építési vállalkozóként dolgozó édesapa szerzett be.

Miklós György, a Szülői Hang Közösség egyik képviselője szerint sok olyan iskola is van, ami alapítványt hoz létre, amin keresztül szülői hozzájárulást kérnek.

"Bár az anyagi és fizikai segítségnyújtás is önkéntes, a szülők – gyermekik érdekében – sokszor mégis rá vannak kényszerülve, a fenntartók pedig ki is használják ezt" - mondta.

A közösség képviselője ugyanakkor azt is hozzátette, ezek gyakran „megszorítási központokként” működnek és nagyon alacsony keretből gazdálkodnak, ezért spórolniuk kell, ami viszont már az állam felelőssége.