Kéttannyelvű gimnáziumba egyelőre nem tudnak továbbtanulni az osztrák fővárosban, amíg tárgyalnak erről, addig három, helyben működő magyar gimnáziumot választhatnak.
Korábban írtunk róla, hogy már minden századik magyar diák osztrák iskolákban tanul egy friss kutatás szerint. A Bécs Währing városrészében található Bunte Schule népiskolában 2019-ben indult el az első kéttannyelvű osztály. Ahol egyes órákat magyarul tartanak, de bizonyos természettudományos témaköröket magyarul és németül is átvesznek. Emellett a tanrend része az önálló magyar óra is, a magyarországihoz hasonló ütemben haladva.
Most jutott el oda az első magyar osztály, hogy elballagjanak a diákjai, egy családi piknikkel búcsúztak volna egymástól, de végül az eső miatt ebből tornatermi program lett. „Az első induló osztályban mindössze három gyermek beszélt németül, ma a negyedik osztály végén elmondhatom, hogy egyrészt olyan német nyelvi szintet sikerült elérniük, hogy a diákok háromnegyede gimnáziumban folytatja az ősztől tanulmányait, másrészt magyarul is elérték azt a szintet, melyen Magyarországon egy negyedikes tanuló áll. Talán ez volt a legnagyobb kihívás“ – mondta az ORF osztrák közmédia magyar nyelvű híroldalának Nick Ildikó magyartanárnő a burgenlandi példára elindított oktatásról.
Négy év után már túljelentkezéssel küzdenek, ősszel a maximális 25 fővel indul az első osztály. Bár a Bécsi Egyetem Finnugor tanszékének professzorai arra jutottak, a mostani negyedikeseknek nem jelentett hátrányt, ha a tanulmányaik elején az egyik nyelvet nem, vagy kevésbé beszélték, jövőre már alapból kétnyelvű diákokat várnak, hogy ne veszítsenek időt a nyelv elsajátításával. Írni, olvasni, számolni egyébként magyarul tanítanak a többit pedig csoportos oktatás keretében tanulják mindkét nyelven. Két tanár van ezért jelen folyamatosan és elsősorban a magyarországi tankönyveket használják – írja a portál. Kéttannyelvű gimnáziumban azonban egyelőre nem tudnak továbbtanulni. Amíg erről tárgyalások zajlanak, három Bécsben működő magyar iskolában folytathatják a diákok, 19-ből 13-an jelezték is, hogy szeretnék.
(Kiemelt kép: Facebook)