13 diákot raboltak el egy Ukrajna északkeleti részén található iskolából orosz katonák tavaly szeptemberben, de a háború kitörése óta már több mint 15 ezer gyermek tűnt el.
Szása és Artem egyike volt annak a 13 gyereknek, akiket tavaly szeptemberben vittek el az északkelet-ukrajnai Kupjanszkban található iskolából fegyveres orosz katonák. „Gyorsan!" felkiáltással felkényszerítették őket egy buszra, majd hetekre nyomtalanul eltűntek – olvasható a BBC-n.
Artem a szerencsésebbek közé tartozik, ugyanis ő visszatérhetett családjához, megengedték neki, hogy hazatelefonáljon. Hogy visszaszerezzék gyermekeiket, a szülők kénytelenek voltak több ezer mérföldön át utazni abba az országba, amely háborút üzent nekik, ugyanis a katonák orosz megszállás alatt álló területekre vitték a diákokat, akik egyébként mind sajátos nevelési igényűek. Perevalszkból eddig csak nyolc gyerek érkezett vissza, Artem pedig az utolsók között volt, akit édesanyja idén tavasszal menekített haza.
Kupjanszk fontos utánpótlási csomópontként szolgált az oroszoknak, majd szeptemberben sikeresen visszafoglalták a várost az ukránok. Ennek ellenére az ottani általános iskolában olyan egyenruhát hordanak a tanulók, amelynek jobb ujján az orosz háború Z-jele díszeleg, az orosz zászló piros, fehér és kék színével. Amikor a BBC arról kérdezte az intézmény igazgatóját, hogy a diákok miért hordják az ország megszállóinak színeit, akkor annyit válaszolt, hogy:
„És akkor mi van? Mit tehetek? Mi közöm hozzá? Senki sem kényszeríti őket."
Több gyereket raboltak már el „örökbefogadás" vagy „átnevelés" címszó alatt
Emiatt a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök és Maria Lvova-Belova, gyermekjogi biztosa letartóztatására. Az ukrán kormány tájékoztatása szerint 16 226 gyermeket deportáltak Oroszországba, akik közül 10 513-at megtaláltak, 308 pedig visszatért – számolt be a The Guardian.
Különböző módszereket alkalmaznak a könyörtelen eljáráshoz: megölik a szülőket és elrabolják a gyereket.
Vagy egyszerűen büntetésből elragadják a gyermeket közvetlenül a családtól. Mások „szűrőtáborokon” mennek keresztül, ahol összegyűjtik, betanítják és felkészítik őket az „örökbefogadásra”.