Három napja tart a pedagógusok egyhetes sztrájkja. Mutatjuk, mi történt eddig, és mi várható a következő napokban.
Január elején jelentette be a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének kongresszusa, hogy a január 21-i központi középiskolai felvételit követően ismét országos sztrájkba kezdenek.
Azért nem egy napban, hanem egy hétben gondolkodunk, hogy a sztrájkfolyamat új erőre kapjon – írták a nedolgozzingyen.hu-n. A sztrájkhoz a Pedagógusok Szakszervezete is csatlakozott.
A sztrájkhoz a budapesti intézmények mellett eddig többek között hét debreceni gimnázium, az összes szegedi középiskola, a szombathelyi tanárok kétharmada és számos kisebb-nagyobb település iskolái és óvodái csatlakoztak.
,,A fotóinkkal pedig arra a nevetséges, avítt és szakmaiatlan mondatra reagálunk, amelyet ennek a területnek a felelőse mondott, és attól tartunk, így is gondolja: a tanár “viselkedésével, megjelenésével az intézmény és a magyar köznevelés jó hírét erősítse”. Hát erősítettünk, mert akár így is lehetne tanítani, nem ez a lényeg!" - írják a kreatívan, jelmezekben sztrájkoló Közgazdasági Politechnikum pedagógusai.
Van olyan intézmény, ahol az összes pedagógus, máshol mindössze egy vagy néhány fő csatlakozott az országos akcióhoz, a PDSZ szerint azonban „a kis sztrájk is sztrájk”, minden résztvevő elősegíti az oktatás ügyének javítását.
Az elmúlt napokban egyébként a pedagógusi szakszervezetek sztrájkköveteléseinek listája - többek között méltányos fizetést és kisebb munkaterhelést követelnek - két újabb ponttal bővült.
Követeljük a sztrájkjog helyreállítását és a megfélemlítési céllal meghozott kormányrendelet visszavonását!
- írja a PDSZ arra a rendeletre célozva, ami lehetővé teszi, hogy a tankerületek könnyebben elbocsáthassák azokat a pedagógusokat, akik a polgári engedetlenségi vagy sztrájkakcióik miatt nem teljesítik a munkájulat.
A pedagógusok mellett egyébként több szakmai szervezet és a szülők is kiálltak. A Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete felhívást közölt a szakszervezetekhez, hogy csatlakozzanak a pedagógusok szolidaritási sztrájkjához, a Pécsi Szál - Baranyai Civil Bázis pedig levelet írt a térség parlamenti képviselőinek a tanárok és az oktatás ügyéről, többek között a korábban elbocsátott pedagógusok visszahelyezését és korszerű nemzeti alaptanterv biztosítását követelve.
A héten országszerte különböző események és fórumok is zajlanak. Szerda reggelenként, vagyis a "zebraszerdákon" a pedagógusokkal szolidaritást vállaló szülők már hetek óta, az ország több pontján is elfoglalják a gyalogátkelőhelyeket.
Országszerte több kisebb-nagyobb megmozdulás mellett szerda délután 16 órától a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium pedagógusai szerveznek tiltakozó sétát a fővárosban a Hidegkuti Nándor Stadiontól a Papp László Sportarénáig, péntek reggelre pedig az Eötvös József Gimnázium diákjai készülnek tüntetéssel az Astoriánál, melyhez várják a további csatlakozó intézményeket.
,,Szeretnénk éreztetni a városunkkal, hogy amit most a tanáraink és a diákság szenved el, az az egész társadalom életére is kihatással van! Gyertek el minél többen, és mutassuk meg, hogy nem nyugszunk amíg nincs érdembeli változás az oktatásban!" - írják a Facebook-esemény leírásában.
Szombat délután Pomázon szerveznek szolidaritási futást és sétát az oktatásért, a sztrájkhét utolsó napján és a legelső pedagógussztrájk első évfordulóján, január 31-én pedig Pécsett és a fővárosban is tartanak majd fórumokat és alternatív tanítási napokat.