Adományokért könyörögnek a TikTokon szíriai menekülttáborban élő gyerekek. A BBC szerint azonban a pénz nagy részét nem ők kapják meg.
Óránként akár 1000 dollárt is megkereshetnek a Tiktokon pénzt kérő gyerekek, de a bevételnek nagyjából a 70 százaléka a kínai céghez kerül, és az úgynevezett „Titktok-közvetítők” is eltesznek valamennyit ebből az összegből – derül ki a BBC cikkéből.
Gyakori, hogy a TikTok szerződést köt olyan ügynökségekkel, amelyeknek az a dolguk, hogy influenszereket gyűjtsenek élő közvetítésekhez. A szíriai menekülttáborokban is ilyen ügynökök végzik a munkát. Telefont és internetet adnak az ott élő családoknak, akik cserébe adományért könyörögnek élő közvetítésben.
Öt hónapon keresztül figyelt 30 ilyen fiókot a BBC, és saját maguk is tesztelték a platform működését, ami alapján arra jutottak, hogy egy órán belül nagyjából 1000 dollár értékű ajándékot küldenek nekik a nézők - a néhány centes digitális rózsáktól a körülbelül 500 dollárba kerülő virtuális oroszlánokig – hogy igy segítsék a rászorulókat.
A TikTok tagad
A TikTok azt állítja, hogy az adományok után járó bevétele jóval kevesebb, mint hetven százalék, és azonnali lépéseket fognak tenni a „kizsákmányoló koldulás” ellen. A BBC előszőr az alkalmazáson keresztül jelentette a fiókokat, de ott nem jártak sikerrel. Ezt követően személyesen keresték meg a céget, ennek hatására az összes fiókot törölték.