Ma szavaz az Országgyűlés két fontos, oktatást (is) érintő kérdésről: a Fudan Egyetem magyar kampuszáról és a „pedofiltörvényként” elhíresült javaslatról is. Cikkünkben folyamatosan nyomon követhetitek a nap eseményeit.
Frissítés: Ma több kérdésben is szavazott az országgyűlés, a "pedofil törvény" néven elhíresült javaslatot 157 igen, 1 nem, 0 tartózkodás mellett: elfogadták. A Fudan-jogszabályt is megszavazták. Részletek itt.
Emberként és pedagógusként szembeköpném magam, ha nem állnék ki teljes mellszélességgel a pedofiltörvény mellett. És akkor is, ha nem állnék ki az egyenlőség, az elfogadás mellett
-írta Facebookon Jocó bácsi, hozzátéve: a ma Országgyűlés elé kerülő javaslat azonban "baromira nem a pedofília ellen szól, sőt igazából van, akit felment alóla", ehelyett szimplán egy csoport ellen lép fel. A tervezet ugyanis finoman szólva is zavarosan kezeli a pedofília, a homoszexualitás vagy a transzneműség kérdéskörét, ez pedig az iskolai felvilágosító órákat is átszabhatja (vagy önmagában megkérdőjelezheti azok értelmét), sőt a tanár-diák beszélgetések szabadságát is megpecsételi.
A törvény ugyanis tiltani fogja a 18 éven aluliaknak a homoszexualitás és a nemváltás „népszerűsítését és megjelenítését”, a jövőben nem lehet iskolai előadást tartani ezekről a témákról. A civil szervezetek helyett pedig állami szervek végeznék a „felvilágosítást”, mások csak akkor beszélhetnének szexuális felvilágosításról vagy éppen droghasználatról, ha a kijelölt állami szerv engedélyezte azt.
...az iskolában lassan nem beszélhetünk a gyerekekkel arról, hogy vannak nem heteroszexuális emberek. Miért, akkor nem lesznek? Egy csapásra eltűnnek? Hát baromira nem. Ha nem beszélünk róla, az a legrosszabb – írja Jocó bácsi posztjában.
Szerinte nincs ma Magyarországon olyan tanár, akinek ne lett volna/ne lenne most is nem heteroszexuális diákja. A népszerű töritanár pedig nem tudja, ezek után a diákok mernek-e majd segítséget kérni abban, hogy elfogadják magukat. A kérdés, vajon „meg tud-e egy kamasz küzdeni ezzel úgy, hogy azt hallja, látja, hogy a törvényhozás ellene van?”
Hétfő este tüntetés volt a Parlament előtt a "pedofiltörvény ellen": a szervezők felszólították az Országgyűlés tagjait, hogy ne szavazzák meg "a gyermekjogokat és szólásszabadságot sárba tipró törvénymódosítást".
|
Fudan vs Diákváros
Ma a Fudan Egyetem budapesti campusáról is szavaz az Országgyűlés. A Fudan és a Diákváros építése körül már hónapok óta óriási vita van. Év elején derült ki, hogy a főváros déli városkapujában, a Nagyvásártelep közelében kaphat helyet a kínai egyetem budapesti campusa. A kiszemelt ingatlan azonban a korábban olimpiai falunak, majd később „Budapest Diákváros – Déli Városkapu” néven emlegetett projekt helyszíne volt.
Míg az első hírek arról szóltak, hogy a kollégiumoknak, hallgatói központnak helyet adó, Ferencváros déli részén elhelyezkedő terület 16,2 hektáros lesz majd, Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere szerint ma már csak 6-7 hektárral számolnak a kormányzati tervek. Időközben ugyanis eldőlt, hogy a kínai egyetem campusa is pont itt épül majd fel, 22,2 hektáros területen.
Ráadásul a sportlétesítmények és kulturális intézmények nemcsak a Fudan területén kapnak majd helyet, de a magyar hallgatóknak fizetniük is kell majd ezek használatáért. A fent említett 3000, a kínai egyetemhez tartozó kollégiumi helyet is csak azok vehetik majd igénybe, akik a Fudan hallgatói – mindezt úgy, hogy a magyar diákoknak tervezett Diákváros területéből hasítana ki jókora darabot az intézmény.
Jelenleg úgy néz ki, népszavazás dönthet majd a campus sorsáról, azonban 2023-ig is elhúzódhat az ügy - bár ma szavaznak a kérdésben, a kormány szerint "a Fudan Egyetem ügye közéleti vitára alkalmas formában pillanatnyilag nem létezik". A problémáról egyébként itt írtunk bővebben.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|