Az ukrán felsőoktatási intézmények államilag finanszírozott helyeire idén több tízezer dolláros pénzjuttatás ellenében rokkantnak nyilvánított kedvezményezettek kerültek be a legjobban teljesítő hallgatók helyett - írta egy ukrán hetilap nyomán az MTI. A tehetősebb szülők olyan orvosi igazolásokat vásároltak felvételiző gyermekiknek, amelyekkel bármelyik ukrán egyetemre felvételt nyerhettek soron kívül.
A Korreszpondent hírmagazin augusztus 14-ei száma szerint a legnépszerűbb ukrán intézményekbe tömegesen jelentkeztek a felvételi eljárásban kedvezményezettként részt vevő rokkantnak nyilvánított jelentkezők, a Kijevi Nemzeti Egyetem újságírói és közgazdász szakán rendelkezésre álló államilag támogatott helyekre például másfél-kétszer annyi kedvezményezett jelentkezés érkezett. A cikk szerint a felvételi követelményt épp hogy teljesítő, de soron kívüli felvételre jogosító papírral rendelkező felvételizők kiszorították az egyébként kitűnő emelt szintű érettségit elérő jelentkezőket.
Katyerina Szamojlik, a parlament oktatási bizottságának titkára a lapnak úgy nyilatkozott: a tehetősebb szülők tömegesen vásároltak gyermekiknek olyan orvosi igazolást, amellyel verseny nélkül juthattak be a legjobb ukrán egyetemekre. Míg korábban 5-10 ezer dollár kenőpénzért lehetett bejutni az egyetemekre, addig idén a szülőknek 20-40 ezer dollárt is kellett fizetniük a soron kívüli felvételt biztosító igazolásokért - tette hozzá, megjegyezve, hogy a korrupció az egyetemekről az orvosi igazolásokat kiadó egészségügyi intézményekbe helyeződött át. Pedig - mint a parlamenti képviselő mondta - az új ukrán felvételi rendszernek a felsőoktatásban elterjedt korrupciót kellett volna megszüntetnie, ám az a korábbinál is nagyobb korrupciót szült. A lap szerint az oktatási minisztériumban nem tagadják, hogy létezhet felvételi korrupció, de azt állítják, a felsőoktatási intézmények felvételi bizottságai minden rokkantigazolványt figyelmesen tanulmányoztak.
edupress