Hét végén és jövő hét elején közel 1,4 millió diáknak ér véget a 2008/2009-es tanév és kezdődik meg a közel két és fél hónapos vakáció. Az idén is számtalan tábor, színes programok ígérnek kikapcsolódást, ugyanakkor a válság miatt valószínűleg kevesebb szülő engedheti meg, hogy gyermekét táborba küldje.
Az idén hivatalosan június 15-én zárul a tanév a közoktatási törvény értelmében. Mivel azonban ez a nap hétfőre esik, sok iskolában várhatóan már pénteken befejeződik a tanítás. Erre a tanév rendjéről szóló miniszteri rendelet lehetőséget ad, eszerint ugyanis szorgalmi időben a nevelőtestület a tanév helyi rendjében meghatározott pedagógiai célra öt - a nappali oktatás munkarendje szerint működő gimnáziumban és szakközépiskolában hat - munkanapot tanítás nélküli munkanapként használhat fel.
Amennyiben a szorgalmi idő alatt biztosított a jogszabályban előírt 180, illetve 181 tanítási nap megtartása, nincs jogi akadálya annak, hogy 2009. június 15-ét a nevelési-oktatási intézmény tanítás nélküli munkanapként szervezze meg.
Az oktatási tárca az MTI kérdésére azt közölte: nincs információja arról, hogy június 15-ét hány nevelési-oktatási intézmény szervezi meg tanítás nélküli munkanapként.
A minisztérium adatai szerint nappali rendszerű képzésben az általános iskolákban 788.639, szakiskolákban 123.865, speciális szakiskolákban 9785, gimnáziumokban 203.602, szakközépiskolákban pedig 236.518 diák számára ér véget a tanév.
A közel két és fél hónapos vakációt idén is tartalmasan tölthetik el a diákok. Kaland-, élmény- és szakismereti táborok sokasága várja a gyerekeket országszerte: a táncos lábúak tanulhatnak moldvai és gyimesi táncokat, de szerepel például lovas-, színész- és médiatábor is a kínálatban.
A sportolni vágyók választhatnak akrobatikus rock and roll, tenisz, triatlon, vitorlás vagy akár műugró-táborok közül.
Június-júliusban Gyula vezér lovas birodalmába is elkalandozhatnak a diákok, a Balaton-felvidéken, Gyulakeszin, ahol a lótartás és lóápolás rejtelmei mellett középkori lovagi torna, sőt vadászlovaglás is várja őket.
A táncos lábúak és kézműveskedni vágyók a Sárospatak melletti Ambrozsoky Tanyán kaphatnak betekintést a rendkívül gazdag moldvai és gyimesi táncok világába. A július elején tartandó Zempléni Serketánc héten a hazai muzsikusok mellett Moldvából és Gyimesekből érkező táncosok és zenészek tanítanak majd, lesz gyógynövény-gyűjtés, páncéling-készítés, sajt-, vaj-, túró készítés, lovaglás, kenyérsütés, szénacsinálás, esténként pedig táncházban rophatják, akik még bírják erővel.
A hatvani mágus élmény- és játéktáborban színjátszás, rajzverseny, süveg-, varázsbot-, varázsköpeny készítés, egy kis mitológia, "varázslatos állatok és növények" várják a gyermekeket. Budaörsön az egyiptomi múmiák nyomába eredhetnek a diákok, akik elkészíthetik óegyiptomi istenek szobrait, ruhákat, ékszereket, de előadást tart majd egyiptológus, s lesz makett-készítés a Nílus völgyéről.
Sárvári István, a Táboroztatók Országos Egyesületének (TOE) elnöke az MTI-nek elmondta: eddig bármilyen rossz helyzetben voltak a családok, arra mindig összegyűjtötték a pénzt, hogy a gyermeküket adott esetben el tudják küldeni táborba. Most arra számítanak, hogy a gazdasági válság miatt egyre kevesebb gyermek jut majd el nyári táborba, inkább a nagyszülőkhöz küldik a vakáció idejére. Egyre kevésbé tudják az önkormányzatok is támogatni a táboroztatást - jegyezte meg. A TOE elnöke reálisnak nevezte, hogy a táborok mintegy 10-15 százalékkal drágulnak majd, ennek egyik oka a júliusi 5 százalékos áfa-emelkedés.
A legnépszerűbbek évek óta a számítógépes és nyelvi táborok, valamint a sport- és lovas táborok. Keresettek ugyanakkor a napközis táborok is.
A bentlakásos táborok általában 7-12 naposak, a napközis táborok pedig 5 napra kínálnak elfoglaltságot a vakáció idejére. Áruk programtól függően igen változatos lehet, a napközis táborok 10-15 ezer forint körül mozognak, míg a bentlakásos táborok általában 35-40 ezer forinttól indulnak.
Táborozni leginkább a 10-15 évesek, az általános iskola felső tagozatosai mennek, a fiatalabbak pedig a napközis táborokban töltik ilyenkor szabadidejüket.
Sárvári István azt tanácsolta a szülőknek, hogy mindig körültekintően válasszanak szabadidős programot gyermeküknek, érdeklődjenek, mióta szervezik az adott tábort, és ha lehetőségük van, találkozzanak a szervezőkkel is.
A problémák leginkább a tisztálkodási lehetőségekkel, a szállással vagy az étkezéssel, a nem megfelelő ételadagokkal kapcsolatban szoktak felvetődni. Panasz még a "fűt-fát" ígérő táborokról szokott érkezni, ahol az előre jelzett programoknak töredéke sem valósul meg.
Törvényi szabályozás a táboroztatásra gyakorlatilag nincs, a szállásadónak kell engedéllyel rendelkeznie, s az ÁNTSZ-nél be kell jelenteni a táboroztatást. Szabály még, hogy 300 fő felett kötelező tábori orvost alkalmazni.
A 2009/2010-es tanév szeptember 1-én kezdődik.
forrás:
MTI