szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Holnap, azaz július 9-én véget ér a felsőoktatási felvételi eljárás ügyintézési szakasza. Ez az utolsó nap, amikor még lehetőségetek van módosítani a jelentkezéseteket az E-felvételi rendszerén keresztül. Összegyűjtöttük nektek a legfontosabb tudnivalókat, hogy semmiről se maradjatok le.

A határidőig több fontos teendőt is elvégezhettek: módosíthatjátok a korábban megjelölt szakok sorrendjét, pótolhatjátok a hiányzó dokumentumokat, vagy akár vissza is vonhatjátok a jelentkezéseteket.

Az ügyintézési időszak során a következő lehetőségek állnak rendelkezésetekre:

  • megváltoztathatjátok a szakok sorrendjét a jelentkezésetekben,
  • visszavonhatjátok bármelyik jelentkezési helyeteket,
  • feltölthetitek az esetlegesen még hiányzó dokumentumokat,
  • módosíthatjátok a személyes adataitokat,
  • megadhatjátok a jelentkezési helyeken a másik finanszírozási formát (állami vagy önköltséges).

Tudnivalók a sorrendmódosításról

A sorrendmódosítást kizárólag egyszer tehetitek meg az ügyintézési időszak során. Ugyanakkor fontos tudni, hogy új szakot már nem lehet felvenni a listára, és az adott intézményen belül sem válthattok másik szakra. Amit viszont módosíthattok, az a jelentkezési helyhez tartozó telephely – de csak akkor, ha az intézmény, a szak és a képzési szint változatlan, csupán a képzés helyszíne tér el. Emellett lehetőségetek van másik finanszírozási formát (állami ösztöndíjas vagy önköltséges) is megjelölni ugyanarra a szakra.

Felsőoktatási felvételi 2025: érdemes jelentkezési sorrendet módosítani?

Érdemes az állami ösztöndíjas formát előrébb sorolni a listán, még akkor is, ha úgy érzitek, kevés az esélyetek az adott ponthatár elérésére. A rendszer ugyanis automatikusan azt a jelentkezési helyet veszi figyelembe, amely a sorrendetekben legelöl szerepel, és amelyre a felvételi összpontszámotok eléri az aktuális ponthatárt.

Mindig azokat a szakokat soroljátok a lista elejére, amelyekre a leginkább vágytok. Ha pedig időközben meggondoltátok magatokat, és egy adott képzésre már biztosan nem szeretnétek bekerülni, akkor célszerű visszavonni a jelentkezést arra a helyre.

Hiánypótlás – ne feledkezzetek meg róla

A felvételi pontszámok pontos kiszámításához elengedhetetlen, hogy minden szükséges dokumentum időben beérkezzen. Ha bármelyik adat vagy igazolás hiányzik, a rendszer nem tud végleges pontszámot kalkulálni számotokra. Amennyiben valamilyen dokumentumot nem töltöttetek fel, a rendszer erről külön értesítést küld – érdemes tehát ellenőrizni az üzeneteket az E-felvételi felületén, nehogy lemaradjatok egy fontos hiánypótlási felhívásról.

Egyetemi felvételi 2025: mutatjuk, mire adnak pluszpontokat az egyetemek

Mit jelent, ha nulla pontot láttok a rendszerben?

Előfordulhat, hogy bizonyos szakok mellett egyelőre nulla pont jelenik meg a rendszerben. Ez nem feltétlenül hibára utal – sok esetben egyszerűen csak arról van szó, hogy a felvételi központ még nem dolgozta fel az érettségi vagy egyéb eredményeket. A végleges pontszám kiszámításához minden releváns adatnak be kell kerülnie a rendszerbe.

Ha már láttok pontszámokat, de kevesebbet, mint amit ti magatok kalkuláltatok – akár az Eduline pontszámító kalkulátorával –, az sem feltétlenül jelent problémát. Az egyes intézmények eltérő ütemben dolgozzák fel az intézményi pontokat (pl. többletpontokat), így előfordulhat, hogy az egyik helyen már megtörtént a feldolgozás, míg máshol még nem. Ezért elképzelhető, hogy a rendszerben szereplő pontszámotokhoz ezek még nem kerültek hozzáadásra.

Fontos megjegyezni, hogy a sorrendmódosítást ugyan nehezítheti, ha nem látjátok a végleges pontokat, de ezek hivatalosan még nem is kötelezően elérhetőek július 9-ig. A véglegesített pontszámokat ugyanis még július 23-ig is rögzíthetik.

Ha hibát észleltek a jelentkezésetekben – például pontatlanságot az adatokban vagy hiányzó dokumentumot –, érdemes mielőbb felkeresni a Felvi ügyfélszolgálatát. Telefonon, online és személyesen is segítséget kérhettek tőlük.

Ponthatárhúzás – mikor derül ki, hova kerültetek be?

Július 23-án este kiderül, hogy melyik szakra nyertetek felvételt. Ezen az estén országszerte több városban rendeznek Pont Ott Partikat, köztük Budapesten és Pécsett is – utóbbi esetében a Széchenyi téren várnak benneteket különböző programokkal és koncertekkel.

Mi történik, ha több megjelölt szakon is elérem a felvételi ponthatárt?

Az Oktatási Hivatal július 31-ig küldi ki hivatalosan a besorolási döntést, amelyben szerepelni fog, hogy milyen ponthatárral, melyik egyetemre és milyen képzésre nyertetek felvételt.

Ha úgy érzitek, hogy hibás a döntés – például szerintetek rosszul számolták ki a pontszámotokat –, a hivatalos értesítés kézhezvételétől számított 15 napon belül fellebbezhettek. Amennyiben az Oktatási Hivatal megalapozottnak találja a fellebbezést, módosítja a besorolási döntést, és erről újabb értesítést küld számotokra.

Mi a teendő, ha nem kerültetek be sehova?

Ha nem nyertetek felvételt egyik megjelölt szakra sem, vagy egyáltalán nem is jelentkeztetek egyetemre, még nem veszett el minden esélyetek. A pótfelvételi eljárás keretében még lehetőségetek van bekerülni egy felsőoktatási intézménybe – igaz, ebben a körben túlnyomórészt már csak önköltséges képzéseket hirdetnek meg.

Fontos tudni, hogy ha valamelyik megjelölt szakra már bekerültetek, akkor nem vehettek részt a pótfelvételi eljárásban. Ebben az esetben legközelebb a keresztféléves felvételin próbálkozhattok újra, amely jellemzően februári kezdéssel hirdet képzéseket.