szerző:
Eduline

Átalakítanák az egyetemi, főiksolai oktatók fizetési sávjait, így a docensek, az adjunktusok és a tanársegédek már 2016-ban bruttó 65-90 ezer forintos fizetésemelésre számíthatnak.

A felsőoktatási oktatók és az oktatást segítő dolgozók bérrendezéséről tárgyalt pénteken Palkovics László felsőoktatási államtitkár a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetével (FDSZ), a változások főként az alacsonyabb beosztású oktatókat érintenék - számolt be a Magyar Nemzet.

A lap szerint már 2016-ban béremelés várható, amire évek óta nem volt példa, a felsőoktatási alapbérek 2008 óta változatlanok: az egyetemi tanári alapilletmény bruttó 437 300 forint, amelynek az egyetemi docensek a 70 százalékát, az adjunktusok 50, a tanársegédek pedig 40 százalékát vihetik haza. Az FDSZ ehelyett 85-70-60 százalékos sávokat állapítana meg, így a jelenlegi alappal számolva az egyetemi docensek első fizetési fokozatban 306 ezer helyett 371 ezer forintot keresnének, az adjunktusok kezdő fizetése pedig 218 ezerről 306 ezerre emelkedne. Az államtitkár leszögezte, hogy a béremeléshez először a teljesítményértékelési rendszert kell bevezetni.

Ezen kívül a szakszervezeti javaslatok szerint meg kell különböztetni a főiskolai és egyetemi oktatókkal szembeni elvárásokat. Eszerint kikötnék, hogy egyetemi oktató csak az lehet, aki hallgatóként aktív tudományos tevékenységet végzett, és legalább egy szemesztert külföldön töltött, mérnöki és műszaki területeken pedig csak az lehetne egyetemi adjunktus vagy magasabb beosztású oktató, aki legalább fél évet eltöltött az iparban.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!