szerző:
Eduline

Tizenöt év helyett „csak” ötöt kellene Magyarországon dolgozniuk azoknak a pályakezdőknek, akik államilag...

Tizenöt év helyett „csak” ötöt kellene Magyarországon dolgozniuk azoknak a pályakezdőknek, akik államilag finanszírozott képzésben szereznek diplomát – tudta meg az Origo.

Éhségsztrájkoló szegedi egyetemisták. Nem akarják magukat röghöz kötni

A felsőoktatási koncepció szeptember elején kiszivárgott verziójában még az állt, hogy az államis szakokon tanulóknak a képzés megkezdése előtt szerződésben kell vállalniuk, hogy végzés után 10 év alatt 7 évet, esetleg 20 év alatt 15 évet Magyarországon dolgoznak. Ha megszegik a szerződésben foglaltakat, képzésük teljes költségét kénytelenek visszafizetni az egyetemnek vagy főiskolának – ez az összeg a drágább szakok esetében akár 10-12 millió forintra is rúghat.

A tervezet múlt héten nyilvánosságra hozott változata már példákat sem említ arra, hány évig kellene az országban maradnia a hallgatóknak az államilag támogatott képzésért cserébe, a részletek kidolgozását a koncepció a kormány hatáskörébe utalta.

A hírportál információi szerint az erről szóló tárgyalásokon végül az a kompromisszum alakult ki, hogy a diploma megszerzése utáni húsz évből ötöt kellene Magyarországon dolgozni. A hallgatói szerződésekről szóló korábbi összefoglalónkat itt olvashatjátok el.