szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Megijedtetek a sok ismeretlen kifejezéstől és tennivalótól? Egyetemi kisokosunkban mindegyiket megmagyarázzuk, hogy zökkenőmentesen kezdődjön az első egyetemi félév.

Sikeresen bejutottatok a vágyott szakra, már a besorolási határozatot is megkaptátok, szóval keződhet is az egyetemi élet. Elsőre riasztó lehet a sok tennivaló, új fogalom és új felület, ezért összegyűjtöttünk néhány fontos kifejezést, amivel találkozni fogtok az első félév során.

Beiratkozás

A beiratkozás az első és legfontosabb lépés. Alapvetően személyesen zajlik, le kell majd adnotok az intézmény által kért dokumentumokat. A beiratkozást megelőzheti online regisztráció, elektronikus beiratkozás is. Ebben a cikkünkben megnézhetitek, hogy melyik egyetemen, mikor tartják a beiratkozást.

Regisztráció

Bár elsőre hasonlónak tűnhet, a regisztráció nem ugyanaz, mint a beiratkozás. Utóbbit csak a képzés legelején kell megtenni, viszont a regisztrációt félévente meg kell ismételni. Ezt az elektronikus tanulmányi rendszerben (például a Neptunban) intézhetitek el. A regisztrációkor kell jeleznetek, hogy aktív vagy passzív státuszban töltitek a következő szemesztert.

Hallgatói nyilatkozat

Aki állami ösztöndíjasként tanul, annak egy hallgatói nyilatkozatot is alá kell írnia. Ezzel két kötelezettséget vállal: a diplomaszerzést és az itthoni munkavállalást. A képzéseteket az arra meghatározott idő másfélszeresén belül el kell végeznetek, emellett a diplomázást követően 20 éven belül hazai munkaviszonyban kell dolgoznotok annyi ideig, ameddig a képzésetek tartott. Erről itt olvashattok részletesebben.

Tanegységlista

A tanegységlistában nézhetitek meg, hogy milyen tantárgyakat kell elvégeznetek a diploma megszerzéséhez. Ebben a tantárgyak neve mellett általában feltüntetik a kreditszámot, valamint az ajánlott félévet is, amikor érdemes felvenni a tárgyat. Ezeket nem feltétlenül abban a félévben kell elvégezni, amikorra javasolják, de lehetnek tárgyak, amiknek vannak előkövetelményei, ezért csak akkor vehetitek fel, ha korábban egy másik tantárgyat teljesítettetek. Minden tantárgynak van egy kódja, amivel felvehetitek a Neptunban.

Kredit

Minden szakon meg van határozva egy adott kreditszám, amit teljesíteni kell a diplomához. Az egyetemen minden tantárgy adott számú kreditet ér, ez a szám általában attól függ, hogy egy héten hány órát ajánlott foglalkozni az adott tárggyal.

Szabad kredit

A képzésetek elvégzéséhez szükséges kreditszámot a legtöbb esetben úgy lehet elérni, hogy a kötelezők mellett néhány szabadon választható tantárgyat is elvégeztek. Vannak egyetemek, ahol konkrétan meghatározzák, hogy milyen tárgyak közül válogathattok, míg máshol akár más karok és képzések tárgyai közül is elvégezhettek valamit.

Neptun

Ez a legtöbb egyetem és főiskola által használt elektronikus tanulmányi rendszer. A legtöbb hivatalos ügyet ezen keresztül kell majd intéznetek, legyen szó tantárgy- vagy vizsgafelvételről, kérelmek benyújtásáról, kollégiumi jelentkezésről. De a jegyeiteket és az egyetemmel kapcsolatos pénzügyeiteket is itt követhetitek nyomon.

Vizsgaidőszak

A szorgalmi időszak után várnak majd rátok a vizsgák. Ilyenkor már nincsenek órák, csak számonkérések. A tantárgyak közül az előadások zárulnak vizsgával, a szemináriumokon, vagyis a gyakorlatibb órákon általában az év közben nyújtott teljesítményt értékelik. Ha a vizsga nem sikerül, utóvizsgát, vagyis UV-t tehettek. Itt megnézhetitek, hogy melyik egyetemen hogy alakul a félév, meddig lesznek órák és mikor kezdődik a vizsgaidőszak.

ZH

Vagyis zárthelyi dolgozat. A gyakorlati tárgyakból egy félévben több ZH is lehet.

HÖK

A hallgatói önkormányzatot szavazással választják meg a diákok közül, a tagjai segíthetnek mindenféle tanulmányi ügyben és általában ők szervezik az egyetemi rendezvényeket.

És ha már félévkezdés, akkor ne feletkezzetek meg a szaktársaitok megismeréséről sem, itt megnézhetitek, hogy hol kezdhetitek el az ismerkedést, illetve vannak egyetemek, ahol már a gólyatábort is meghirdették.