szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Jól hangzik, hogy nem kell fizetni, ennek ugyanakkor vannak bizonyos feltételei. Mutatjuk őket.

90 334 felvételiző kapott jó hírt július 24-én, ők kezdhetik a következő félévet valamelyik egyetem szeptemberben induló képzésén. A felvett hallgatók körülbelül 80 százaléka állami ösztöndíjas képzésre került be; 10-ből 8 diák kezdheti így az egyetemet.

Az állami ösztöndíj, vagyis az, hogy az állam finanszírozza a felsőoktatásban folytatott féléveiteket, ugyanakkor feltételekkel jár. Ezek a beiratkozás során aláírandó hallgatói szerződésben szerepelnek.

Az egyik feltétel, hogy legfeljebb a meghatározott képzési idő másfélszeresén belül diplomát kell szereznetek az adott szakon. Ez tehát azt jelenti, hogy egy 6 féléves képzést maximum 9 félév alatt kell elvégeznetek.

A másik, hogy Magyarországon kell dolgoznotok annyi ideig, ameddig az egyetemen, főiskolán állami ösztöndíjasként tanultok. Ennek teljesítésére 20 év áll rendelkezésetekre, ami tehát azt jelenti, hogy a végzést követő húsz éven belül a képzés hosszától függően körülbelül 3-5 évet itthoni munkaviszonyban kell töltenetek. Ebben az esetben ugyanakkor nem naptári félévet veszik alapul, hanem egy egyetemi-főiskolai szemeszter időtartamát, azaz 5 hónapot. Ha például tehát egy 12 féléves, vagyis 6 éves osztatlan képzést sikerül időben befejeztek, akkor nem 6, hanem csak 5 évet kell itthon dolgoznotok a végzést követő húsz éven belül.

Amennyiben a feltételek valamelyikét nem teljesítitek, az igénybe vett állami ösztöndíj összegét vissza kell fizetnetek. Például ha a diplomaszerzéseteket követően külföldre költöztök és 20 éven belül egyáltalán nem dolgoztok itthon, akkor a teljes összeget. Viszont ha például 1-2 éven keresztül itthoni munkaviszonyt tartotok fenn, akkor a visszafizetendő összeg alacsonyabb lesz.

A részletes tájékoztatót ide kattintva találjátok meg.