szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Adathalász módszerrel több tucat hallgató bejelentkezési adatait szerezte meg, majd a fiókokba belépve a saját bankszámlaszámát állította be az ösztöndíjak kifizetéséhez. De módosította a jegyeit és vizsgakiírásokat is.

"A Budapesti IX. Kerületi Ügyészség indítványára a bíróság letartóztatott egy fiatal férfit, aki adathalász üzenetekkel fért hozzá hallgatótársai és oktatók felsőoktatási elektronikus fiókjaihoz" - számolt be róla a Fővárosi Főügyészség.

A megalapozott gyanú szerint a felsőoktatásban tanuló férfi adathalász módszerrel szerzett hozáférést hallgatótársai és oktatói fiókjához az elektronikus tanulmányi rendszerben, ahonnan aztán a saját számlájára utaltatta a hallgatótársai ösztöndíját, módosította a jegyeit és vizsgakiírásokat törölt, valamint hozott létre.

A letartóztatott hallgató 2023-ban hozott létre egy megtévesztő email címet, amiből a tanulmányi rendszerre, mint feladóra lehetett következtetni, majd 2023 őszén leveleket küldött ki arról.

"A levélben arra hívta fel a figyelmet, hogy a címzettel egy fájlt osztottak meg a tanulmányi rendszeren keresztül és annak megtekintéséhez a levélben található linkre szükséges kattintani. A címzettek a levélben található linkre kattintást követően egy, a tanulmányi rendszer bejelentkezési felületéhez megtévesztésig hasonlító adathalász weboldalra jutottak, ahol – mivel azt hitték ez szabályos belépés – megadták a bejelentkezéshez szükséges kódot és a hozzá tartozó jelszót" - írja az ügyészség.

A megszerzett bejelentkezési adatokkal a gyanúsított 2024 februárjában több tucat hallgató fiókjában módosította az ösztöndíj kifizetésekhez megadott bankszámlaszámot a saját nevére vezetett bankszámlákra, banki azonosítási nehézségek miatt viszont a 2 millió forint feletti összegből csak 64 ezer forint jutott el hozzá.

A hacker ezt követően két oktató fiókjába is belépett és módosította a saját és egy társa érdemjegyeit, vizsgákat törölt és újakat írt ki.

Egy másik felsőoktatási intézményben hasonló módszerekkel további, összesen 2 millió forint összegű ösztöndíjat próbált megszerezni, amiből 300 ezer forint jutott el hozzá.

Az őrizetbe vett hackert információs rendszer felhasználásával elkövetett csalással és más bűncselekményekkel gyanúsítják, a Budapesti IX. Kerületi Ügyészség indítványozta a letartóztatását, amit a nyomozási bíró 1 hónapra elrendelt, majd meghosszabbított a "bizonyítás befolyásolásának" veszélyére tekintettel.