szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az idei minimálbér-emelés a diákbérekre is jelentős hatással van: a diákok 7-10 százalékos növekedésre számíthatnak.

A diákbérek a mindenkori minimálbérhez igazodnak, ezért annak emelkedésével a diák órabérek is várhatóan 7-10%-kal nőnek 2025-ben – tájékoztat Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet vezetője.

A minimálbér emelésével 2025-ben óránként legalább bruttó 1672 Ft-ot kereshetnek a diákok, a végzettséget (például érettségit) igénylő gyakornoki munkák esetében pedig 2005 Ft-ra nőtt a garantált bérminimum. A 25 év alatti diákok számára ez továbbra is a nettó összeget jelentheti az szja-mentességnek köszönhetően.

Míg a diákok átlagos órabére 2024-ben bruttó 1900 forint volt, addig idén ez az összeg 2100 forint fölé emelkedik.

A Mind-Diák 2024-es kutatási adatai alapján az informatikai, mérnöki és műszaki területeken kínálják a legmagasabb órabéreket, de az értékesítés, valamint a gazdasági és pénzügyi szektorokban is magasabb fizetésre lehet számítani – itt az órabérek várhatóan bruttó 2200-2500 forint között alakulnak 2025-ben.

Ezzel szemben a legalacsonyabb bérezésű diákmunkák továbbra is az egyszerű fizikai munkák, ahol az órabérek bruttó 1700-1800 forint körül mozognak. A szövetkezet vezetője azonban azt is hozzátette, hogy a fizetések alakulását a munkakör jellege jelentősen befolyásolja a földrajzi elhelyezkedés is.

Az ország délkeleti régióiban a diákok jellemzően alacsonyabb, a minimálbérhez közeli órabérért dolgoznak, míg a legmagasabb órabérek Észak-Magyarországon jellemzőek, ahol bruttó 2200 forint körül alakulnak. Ennek tekintetében Budapest továbbra is kiemelkedik: az órabérek itt akár a bruttó 2500-3000 forintot is elérhetik, különösen olyan gyakornoki pozíciókban, amelyek idegennyelvtudást és speciális szaktudást igényelnek.

Érdemes azt is megjegyezni, hogy az szja-mentesség csak egy meghatározott összeghatárig érvényes. 2025-ben ez a határ 656 785 forint, ami 98 518 forint adómegtakarítást jelent. Ha viszont valaki több diákmunkát vállal, és havi bruttó keresete meghaladja ezt az összeget, akkor az e feletti részre már 15%-os személyi jövedelemadót kell fizetni

– emelte ki Göbl Róbert, arra is kitérve, hogy a kedvezményt a fiatalok legfeljebb a 25. születésnapjuk hónapjában – és nem az adott év végéig – vehetik utoljára igénybe.