Rögtön az angol egyetemi félév első hetében, szeptember 25. és 29. között sztrájkolhatnak 136 brit egyetem munkatársai; oktatók, könyvtárosok és technikusok, amennyiben nem kapnak magasabb fizetési ajánlatot.
A University and College Union (UCU) brit egyetemi szakszervezet tagjaiak sztrájkjáról áprilisban már mi is beszámoltunk, akkor ugyanis több ezer brit egyetemi hallgató diplomaszerzése csúszott, mert az oktatók megtagadták a jegyek beirását, hogy így tiltakozzanak az alacsony bérek ellen, és követeljék a bérszakadékok megszüntetését, a munkaterhek csökkentését, továbbá a határozatlan idejű munkaszerződések megszüntetését.
Mivel a probléma azóta sem oldódott meg, az 5-8 százalékos béremelési ajánlatot pedig elutasították, a The Guardian szerint az akciókat a szeptember végén kezdődő új egyetemi félévben is folytatják és szeptember 25-én, a félév első napján ötnapos sztrájkba kezdenek.
"Az egyetemek gazdagabbak, mint valaha, több tízmilliárd fontos bevételt generálnak és több milliárdnyi készpénzbetétet halmoztak fel, mégsem adnak méltányos fizetést a személyzetnek. Az 5 százalékos bérjutalom valójában fizetéscsökkenést jelent és lényegesen kevesebb, mint amennyit a tanárok kapnak" - nyilatkozta Jo Grady, a szakszervezet főtitkára.
Grady szerint nincs más választásuk, mint addig sztrájkolni, amíg a rektorhelyettesek hajlandóak rendezni a vitás kérdéseket és felülvizsgálni a pénzügyeket. A főtitkár azt is elmondta; reméli, hogy sikerül minél hamarabb jobb belátásra bírni a rektorhelyetteseket, ellenkező esetben a gólyahéten programok helyett kordonok fogadják majd az új diákokat az egyetemeken.
Raj Jethwa, az Universities and Colleges Employers Association vezérigazgatója kiábrándítónak nevezte a felsőoktatási dolgozók bojkottját, akik szándékos akciókkal rontanák el az egyetemekre érkező új hallgatók üdvözlőhetét.