Igaz, még csak most fogtok belecsöppenni az egyetemi életbe és kezdtek el megismerkedni annak ügyes-bajos dolgaival, a Neptunról biztos jóval a felvételik előtt hallottatok már. Minden egyetemista kedvenc felületéről van szó, ami sosem okoz csalódást, és természetesen mindig betölt, amikor a legnagyobb szükség van rá - vagy mégsem.
A rémtörténetek mellett mégiscsak egy elengedhetetlen felületről van szó az egyetemi ügyintézés kapcsán, ezért is fontos, hogy mindennel tisztában legyetek, mielőtt használatba veszitek az oldalt.
A Neptun (Egységes Tanulmányi Nyilvántartó Rendszer) a magyar egyetemek egységes ügyintézési és adminisztrációs hálózata, aminek felületén történnek a hallgatók adminisztrációs ügyei: ezen keresztül tudtok a tárgyaitokra és azok vizsgáira jelentkezni, itt kaptok üzeneteket a tanáraitoktól és az egyetemi pénzügyeket – kollégium, tandíj, ösztöndíj – is itt tudjátok intézni.
Ezért összegyűjtöttük számotokra, hogy frissen felvett egyetemistaként miket is érdemes tudni a Neptunról.
Első belépés
Az első kapcsolatfelvétel során az egyetem küld egy e-mailt a beiratkozáshoz szükséges tudnivalókról, és az első Neptun bejelentkezés útmutatójáról. Ehhez a belépéshez az egyetem megad egy felhasználónevet és egy a rendszer által generált jelszót. A Neptunba való első belépés során kapjátok meg a Neptun kódot, amit érdemes megjegyeznetek, ugyanis ezt a kódot az egyetem végéig rendszeresen fogjátok használni. Akkor is, ha később esetben más intézménybe is jelentkeztek.
A kezdeti neptunos teendőitek többnyire adminisztratív jellegűek. Elsők között a bejelentkezéshez kapott ideiglenes jelszót kell megváltoztatnotok. Ezután érdemes leellenőriznetek az adataitokat a Saját adatok menüpontban. A bankszámlátok adatait is rögzíteni kell, ezt a Pénzügyek/Beállítások alatt tudjátok intézni –ez a későbbi ösztöndíjak, tandíjak vagy esetleges pótdíjak ki- és befizetéséhez szükséges.
Ha az adatok megvannak, az egyik legfontosabb lépés a státusz aktiválása. Ezzel hitelesítitek, hogy a következő félévben részt vesztek az egyetemi képzésben, és csak a státusz aktiválását követően tudjátok felvenni a tárgyaitokat. Ezt a lépést az Ügyintézés - Beiratkozás/Bejelentkezés menüpontban tudjátok megtenni. Ha halasztani szeretnétek, akkor ugyan itt tudjátok a státuszotokat passzívra állítani.
Érdemes tudni, hogy a Neptunban a legtöbb művelet elvégzéséhez nem elég rákattintani a kívánt dologra, hanem előtte ki kell azt jelölni és a Mentés gombbal véglegesíteni. Ez a vizsgajelentkezésnél és a tárgyfelvételinél megnehezíti a gyors ügyintézést.
Mire jó a Neptun?
Ha az első lépéseket megtettétek és már kicsit otthonosabban mozogtok, az oldal további dolgaival is megismerkedhettek. A lap tetején nagy segítséget nyújt a menüsor, amin megtaláljátk például a Saját adatok vagy a Tanulmányok menüpontot. Az elsőn tudjátok megtekinteni a személyes adataitokat, a másikon pedig olyan hasznos információkat találhattok, mint a féléves órarend, tanulmányi átlag vagy a jegyeitek.
Jó tipp: Az üzenetek beállításánál érdemes bejelölni, hogy az üzeneteitek ne csak a Neptunra, hanem az e-mail címetekre is megérkezzenek, hogy mindig azonnal értesülhessetek a fejleményekről, például óra elmaradásról vagy lecke feladásról. Emellett azért is hasznos, mert sok tanár csak a Neptunt használja kommunikálásra és csak ezen keresztül üzen a hallgatóknak.
A Tárgyak fülre kattintva tudjátok elindítani a tárgyfelvételt, megnézni milyen órák közül választhattok, azok hány kreditet érnek, mikor, hol és ki tanítja majd az adott órát, stb. A vizsgákat külön fülön, a Vizsgákra kattintva tudjátok felvenni. Érdemes azt is tudni, hogy mikor a jelentkezésekre kerül a sor, sok esetben a rendszer túlterheltsége miatt nem enged majd belépni a Neptun vagy lefagy a rendszer. De nem érdemes idegeskedni rajta, ha nem fértetek be egy adott kurzusra vagy vizsgára, kérhettek létszámbővítést az egyetem ügyintézőjétől, akit - egyetemtől és kartól függően - a Tanulmányi Osztályon vagy a Tanulmányi Hivatalban találtok meg.
A Pénzügyek fülön tudjátok követni a pénzmozgásokat, az Információ és az Ügyintézés alatt pedig az adminisztratív jellegű információk érhetőek el - emellett a kollégiumi jelentkezést is itt tudjátok elindítani.
Neptun Meet Street
A COVID-19 alatt sok egyetem használta a Neptun Meet Street felületét, ahova a tanárok a kurzushoz tartozó domunemtunokat tudják feltölteni. Ennek használatát tanára válogatja, de a karantén ideje alatt voltak, akik a vizsgáikat is ezen keresztül bonyolították le. Mivel később ez a fajta ejárás több helyen megmaradhatott, ezért érdemes ezt a részét is az oldalnak megismerni. A kijelző bal felső sarkában, a Neptun jel alatt találjátok, ahol a Tanulmányi rendszerről kell átkattintani a Neptun Meet Street szövegre.