szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A miniszterek lemondása miatt megüresedett helyekre a szintén kormányközeli Nagy Zoltán és Szabadics Zoltán került.

A Gránit Bank vezérigazgató-helyettese és az állami közbeszerzések rendszeres szereplője, a Szabadics Közmű- és Mélyépítő Zrt. tulajdonosa is kuratóriumi tag lett - számolt be róla a Telex.

Korábban már mi is megírtuk, hogy a februárban lemondott miniszterek helyére egyelőre még nem minden egyetemen találtak új kuratóriumi tagokat. A Miskolci Egyetem honlapján az intézmény vagyonkezelő alapítványának elnökeként jelenleg is Varga Judit igazságügyi miniszter neve szerepel, de eddig még a Szegedi Tudományegyetem tagjai közül sem törölték Lantos Csaba energiaügyi miniszter nevét. Az Óbudai Egyetemen, a Pannon Egyetemen és a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetemen viszont már történtek személyi változások. Varga Mihály pénzügyminiszter helyét az Óbudai Egyetemen Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere vette át, míg Navracsics Tibor uniós forrásokért felelős miniszter helyére a Pannon Egyetemen Birkner Zoltán, Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke került.

A Telex most azt írja, az említett két egyetemen már az is eldőlt, kik kerülnek a lemondott tagok miatt megüresedett helyekre. Az Óbudai Egyetemet fenntartó alapítvány új tagjai közé Nagy Zoltán, a Gránit Bank vezérigazgató-helyettese került, aminek többségét Tiborcz István, a miniszterelnök vejének cége, a BDPST Group vásárolt meg, a Pannon Egyetem ötfős vagyonkezelő alapítványába pedig két új tag is érkezett; Szabadics Zoltán, aki 2016-ban "Az Év Agrárembere", 2018-ban pedig a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést is megkapta, és akinek cége, a Szabadics Közmű- és Mélyépítő Zrt. rendszeres szereplője az állami közbeszerzéseknek, nem mellesleg pedig Mészáros Lőrinc rendszeres konzorciumi partnere. A kuratórium másik új tagja Barus Péter, a Pannon Egyetemért Alapítvány operatív igazgatója lett.

A miniszterek lemondására és új tagok kinevezésére egyébként azért volt szükség, mert januában az Európai Bizottság többek között az aktív politikusok egyetemi vagyonkezelő alapítványokban betöltött szerepei miatt összeférhetetlenségre hivatkozva befagyasztotta a 21 alapítványi egyetem mobilitási programjaira érkező uniós támogatását. A probléma részleges megoldására Gulyás Gergely február 9-én bejelentette a miniszterek visszalépését a kuratóriumi tagságtól, de több miniszteri biztos kormánybiztos és miniszterelnöki biztos is a lemondás mellett döntött, míg mások inkább a kormányzati pozícióiktól váltak meg. Arról, hogy ez miért nem elég az Európai Bizottság számára, korábban már itt írtunk.