Megválasztották a Pécsi Tudományegyetem kuratóriumának új elnökét
Barna Zsolt, az MBH elnök-vezérigazgatója nem csak új tagja lett a kuratóriumnak, hanem rögtön meg is választották az elnöki pozícióba.
Barna Zsolt, az MBH elnök-vezérigazgatója nem csak új tagja lett a kuratóriumnak, hanem rögtön meg is választották az elnöki pozícióba.
Bódis József 2021-től volt az egyetemet fenntartó alapítvány elnöke.
Hónapokon át tartó demokratikus folyamat eredménye volt, hogy a szenátus Vargha Balázst javasolta a pozícióra, a kuratórium mégis mást választott.
Hónapokon át tartó belharcokat követően hat sikeres pályázó közül került ki az új rektor.
Igaz, vannak olyan vagyonkezelő alapítványok is, amiknek kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagjai nem veszik fel a nekik járó juttatásokat.
Februárban jelentette be Gulyás Gergely, hogy az összes miniszter lemondott a kuratóriumokban betöltött pozíciókról. Erre azért volt szükség, mert a politikai befolyásra hivatkozva megtagadta a friss Erasmus+ támogatásokat az Unió. A lemondások ellenére azonban még mindig kormányközeli személyek vannak a vagyonkezelő alapítványokban.
A tranzakció lebonyolításában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is részt vett.
Jó ma magyar egyetemistának lenni Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára szerint, de az Erasmus helyzetéről és a modellváltásról is beszélt.
Stumpf István június 5-én jelentette be távozását az egyetem honlapján, mert "kuratóriumi társai többségével nem tudta elfogadtatni álláspontját".
A kérdés azért jelentős, mert most mutatkozik meg, tulajdonképpen kinek is van autonómiája: a modellváltás után: a tanárok és a hallgatók képviseletének vagy a kuratórium tagjainak.
Elkezdődtek és véget is értek az általános iskolai beiratkozások, túl vannak az idei kompetenciaméréseken a hatodikos, nyolcadikos és tizedikes diákok, közben pedig tovább zajlik a vita a státusztörvényről és a pedagógusbérekről a kormány és a szakszervezetek között. Mutatjuk, mik történtek ezen a héten.
Az új tagok között van, aki az első Orbán-kormány alatt államtitkár volt, mások pedig Mészáros Lőrinc cégeiben érdekeltek.
Éder Tamás és Potori Norbert váltották a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kuratóriumából távozó minisztereket.
A miniszterek lemondása miatt megüresedett helyekre a szintén kormányközeli Nagy Zoltán és Szabadics Zoltán került.
Varga Judit és Lantos Csaba is szerepel még az intézmények weboldalán, Szili Katalin pedig csak tisztséget váltott.
A jelenlegi helyzet nemzetközi szinten is nagyon rossz fényt vet a magyar egyetemekre és önmagában a felsőoktatásra is.
A miniszterek, államtitkárok, miniszteri biztosok és kormánybiztosok után további kormánypárti politikusoknak kellene távozniuk az egyetemi kuratóriumokból az Európai Bizottság javaslata alapján.
Szakértők szerint "csak a jéghegy csúcsa", hogy aktív politikusok ültek az egyetemi kuratóriumok élén, a probléma ennél sokkal mélyebb.
"Az alapítványi modell mindaddig nem biztosítja az egyetemek szabadságát, amíg a kuratóriumokat a kormány/miniszterelnök választja ki és bízza meg határozatlan időre" írta közleményében a Freeszfe.
A gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár csütörtök délután jelentette be Facebookon, hogy befejezi a munkáját a kuratóriumban.